• انتشار: ۱۸ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۵:۴۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67501
پرینت

طالبان: حمایت آمریکا از جبهه مقاومت ملی در تضاد با پیمان صلح دوحه است

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است حمایت آمریکا از جبهه مقاومت ملی افغانستان بر خلاف توافقنامه صلح دوحه است.

جبهه مقاومت

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در صحبت با شبکه یک افغانستان گفته است حمایت آمریکا از جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود در تضاد با پیمان صلح دوحه میان آمریکا و طالبان است.

وی گفت که اگر آمریکا بخواهد از جبهه مقاومت ملی حمایت کند، پیمان صلح بی معنا خواهد بود.

طالبان و آمریکا در فبروری سال ۲۰۲۰ مطابق با حوت سال ۱۳۹۸ در شهر دوحه پایتخت قطر پیمان صلح با یکدیگر امضا کردند، که به موجب آن، آمریکایی ها طی زمانبندی مشخص از افغانستان خارج شده و طالبان نیز وعده دادند که افغانستان به محلی امن برای تروریستان تبدیل نمی گردد.  

اخیرا علی میثم نظری مسئول روابط خارجه جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته است که وزارت عدلیه آمریکا جواز افتتاح یک دفتر نمایندگی را برای این جبهه در خاک آمریکا داده است.  

آقای نظری گفته است که این اتفاق نادری است زیرا وزارت عدلیه آمریکا جواز افتتاح نمایندگی برای یک جبهه سیاسی نظامی به ندرت می دهد.

پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دولت پیشین به رهبری اشرف غنی سقوط کرد و طالبان نیز وارد ارگ ریاست جمهوری شده و پایان دولت جمهوری اسلامی افغانستان را اعلام کردند.

گرچه پیش از آن تمامی ولایات بجز ولایت پنجشیر به تصرف طالبان در آمده بود؛ در پنجشیر احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود جبهه ای را برای ایستادگی مقابل طالبان با نام «جبهه مقاومت ملی» ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.