• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۵۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 68497
پرینت

طالبان: حقوق سه ماهه کارمندان دولتی را یکجا پرداخت می کنیم

مسئوولین در وزارت مالیه طالبان می گوید که حقوق سه ماهه «سنبله، میزان و عقرب» همه کارمندان دولت یکجا پرداخت می کند.

وزارت مالیه طالبان گفته است که حقوق سه ماهه کارمندان دولتی را یکجا پرداخت می کند.

مسئوولین در وزارت مالیه طالبان می گوید که حقوق سه ماهه «سنبله، میزان و عقرب» همه کارمندان دولت یکجا پرداخت می کند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه طالبان طی یک نشست خبری در کابل گفت: «حقوق بازنشستگان دولتی نیز پرداخت خواهد شد، اما مشکل فنی وجود دارد که کار برای حل آن ادامه دارد و این روند به زودی آغاز خواهد شد».

این در حالی است که ذبیح ‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز روز گذشته پس از دیدار نمایندگانی از آلمان و هلند با مقامات ارشد این گروه در کابل اعلام کرده بود:‌ «ما از ابتکار آلمان و هلند برای پرداخت حقوق همه کارمندان زن و مرد در بخش‌های آموزشی و بهداشتی استقبال و قدردانی می‌کنیم. به ارائه حقوق و شفافیت کمک خواهد کرد».

در همین حال، پیتر مور، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اخیرا اعلام کرد: «افغانستان با یک بحران بشردوستانه روبه‌رو است زیرا سازمان‌های امدادی با روش‌های پرداخت حقوق پزشکان، پرستاران و سایرین در محل مبارزه می‌کنند، زیرا در حال حاضر راهی برای انتقال حقوق به حساب‌های بانکی در آنجا وجود ندارد».

همچنین دبورا لیون، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان هفته گذشته طی سخنانی در شورای امنیت هشدار داد: «این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد و اقتصاد در حال فروپاشی آن خطر افراط‌گرایی را افزایش می‌دهد. تخمین زده می‌شود که از زمان کنترل طالبان در ماه اوت، اقتصاد این کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است».

رهبری طالبان که اخیراً همه معاملات ارز خارجی را ممنوع کرده است، از کنگره ایالات متحده خواسته تحریم‌ها را کاهش دهد و دارایی‌های خارج از کشور افغانستان را آزاد کند تا دولت بتواند به معلمان، پزشکان و سایر کارمندان بخش دولتی پرداخت کند.

پس از تسلط طالبان، ایالات متحده نزدیک به ۹٫۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود و ارسال پول نقد را متوقف کرد.

قابل یاد آوری است که بعد از سقوط دولت قبلی و تسلط طالبان بر افغانستان کارمندان دولتی تاکنون حقوق دریافت نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.