• انتشار: 4 ژانویه 2021
  • ساعت: 13:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52845
پرینت
رئیس عمومی امنیت ملی:

طالبان تمایلی برای صلح ندارند و منتظر خروج نیروهای خارجی از کشور هستند

احمد ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی اعلام کرد طالبان برای خروج نیروهای نظامی خارجی لحظه شماری می کنند.

آقای سراج  روز دوشنبه (۱۵ جدی)، در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت: «دور دوم مذاکرات، کلیدی و حیاتی است. طالبان حساب می‌کنند که اول ماه می چه زمانی است تا نیروهای خارجی از کشور بیرون شوند. طالبان می‌خواهند تا آن زمان، گفت‌وگوها را به تاخیر انداخته و مسایلی را پیشکش کنند که قابل حل نباشد.»

به گفته‌ی آقای سراج، طالبان نیت و اراده‌ای برای صلح ندارند. طالبان تاکنون به هیچ کدام از موارد توافق‌نامه‌ی قطر پابند نبوده و تنها علیه نیروهای خارجی حمله‌ای را انجام نداده اند.

آقای سراج گفت در جریان یک سال گذشته، ۱۸۵۰۰ حمله از سوی طالبان انجام شده که بیشتر به غیرنظامیان تلفات وارد کرده است.

وی افزود زندانیان آزادشده‌ی طالبان از جنگ دست برنداشته و دوباره در میدان نبرد یا کشته و یا هم بازداشت شده اند.

آقای سراج در ادامه گفت:« طالبان جغرافیای جنگ را در دو ماه اخیر به طرف ولایت‌های جنوب و جنوب غربی کشاندند. به این دلیل که رهبری و کمیسیون‌هایش جای مصئون پیدا کنند و از پاکستان به داخل افغانستان بیایند. آن‌ها در تلاش جای پای برای حضور رهبری شان داخل افغانستان اند. تحرکات بعدی‌شان نشان می‌دهد که برنامه‌ی حمله بر ننگرهار را دارند؛ اما ما هم تدابیر گرفته ایم.»

رییس عمومی امنیت ملی، در مورد افراد بازداشت‌شده به اتهام دست‌داشتن در ترورهای هدف‌مند نیز گفت در پیوند به ۸ پرونده‌ی اخیر ترورهای هدف‌مند در کشور، بازداشت‌هایی انجام شده است.

او ادامه داد: « از پنج پرونده، بازداشت‌هایی داشتیم؛ اما از سه پرونده به سرنخ‌هایی رسیده ایم و هنوز بازداشت نشده اند. ما تلاش داریم که تمام این رویدادها را به گونه‌ی جدی دنبال کنیم و به سرنخ‌های اصلی برسیم. از سه ترور جلوگیری شد. یک مورد یک خانم خبرنگار رادیو آزادی است، یکی در ننگرهار و یک خبرنگار دیگر نیز در خوست بود که قرار بود ترور شوند، اما ما از این ترورها جلوگیری کردیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.