• انتشار: 5 جولای 2021
  • ساعت: 17:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 60214
پرینت

طالبان: تمام نیروهای خارجی باید از افغانستان خارج شوند

طالبان می گوید هر کدام از نظامیان خارجی که تا مهلت مورد توافق برای خروج سربازان غربی از افغانستان از کشور خارج نشوند، به عنوان ”نیروی اشغالگر ” در نظر گرفته خواهند شد.

سهیل شاهین، عضو هیأت مذاکره کننده طالبان در گفت و گو با بی‌بی‌سی گفت طالبان در پی تصرف نظامی کابل نیست ولی هیچ سرباز خارجی،‌ از جمله پیمان کاران نظامی نباید در این شهر باقی بمانند.

آقای شاهین گفت:‌ «اگر نظامیان آنها برخلاف توافق دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران ما درباره اقدام مقتضی تصمیم گیری خواهند کرد.»

او گفت: «ما واکنش نشان خواهیم داد و تصمیم نهایی با رهبری طالبان است.»

در پی خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه هوایی بگرام در نزدیکی کابل و پایان ماموریت ناتو در افغانستان، گزارش هایی درباره ادامه حضور حدود یک هزار نظامی این سازمان که عمدتا آمریکایی خواهند بود، منتشر شده است.

هدف از ادامه حضور این نظامیان در افغانستان، حفاظت از سفارتخانه های کشورهای عضو ناتو و فرودگاه بین المللی کابل عنوان شده است.

هم زمان با ادامه خروج نظامیان غربی از افغانستان خشونت های نظامی در کشور افزایش یافته و طالبان در حال گسترش مناطق تحت اختیار خود است.

آقای شاهین در مصاحبه با بی بی سی گفت طالبان مخالف ادامه حضور نظامیان خارجی است اما به دیپلمات ها، اعضای سازمان های غیردولتی و دیگر شهروندان خارجی حمله نخواهد کرد.

آقای شاهین گفت:‌ ‘«مردم ما به فعالیت سازمان های غیردولتی و سفارتخانه ها نیاز دارند.»

سهیل شاهین همچنین خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه بگرام را لحظه ای تاریخی عنوان کرد.

بر اساس توافق میان طالبان و آمریکا، نظامیان ایالات متحده و کشورهای ناتو از افغانستان خارج می شوند و در عوض طالبان تعهد کرده است به القاعده و دیگر گروه های افراطی اجازه فعالیت در مناطق تحت اختیارش ندهد.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا تاریخ یازدهم سپتامبر را به عنوان ضرب الاجل خروج نطامیان این کشور از افغانستان تعیین کرده است.

این روز بیستمین سالگرد حملات القاعده به آمریکا در سال ۲۰۰۱ است که منجر به حمله نظامیان این کشور به افغانستان و سرنگونی حکومت طالبان شد.

اما بعضی از گزارش ها بیانگر کامل شدن خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در روزهای آتی و زودتر از زمان مقرر است.

یک نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با بی بی سی نحوه خروج نظامیان غربی از کشورش را غیرمسوولانه خوانده است.

رضوان مراد به بی بی سی گفت دولت افغانستان برای گفت و گو با طالبان آمادگی دارد و برقراری آتش بس می تواند نشان دهنده متعهد بودن این گروه به صلح باشد.

سهیل شاهین در گفت و گو با بی بی سی گفت طالبان هیچ نقشی در بروز خشونت ها نداشته است و ادعا کرد ولسوالی هایی که به تصرف این گروه در آمده اند، با پا در میانی ریش سفیدها و خودداری نظامیان افغان از جنگیدن سقوط کرده اند.

این صحبت ها در حالی بیان شد که طالبان یکشنبه بخش دیگری از ولایت قندهار را تصرف کردند.

طالبان مدعی در اختیار داشتن حدود یک چهارم از ۳۶۹ ولسوالی افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.