سیاست

طالبان تلاش ها برای در اختیار گرفتن سفارت خانه های افغانستان را شدت بخشیده است

حدود پنج ماه از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان می گذرد و با وجود اینکه هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان هنوز امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته اند، طالبان تلاش هایشان برای در اخیتار گرفتن سفارت های افغانستان در دیگر کشورها شدت بخشیده اند.

به نقل از «وال استریت ژورنال» بسیاری از سفارت خانه های افغانستان در کشورهای دیگر هنوز توسط  دیپلمات هایی که حکومت پیشین افغانستان تعیین کرده بودند اداره می شود و تقریبا در تمام شصت و پنج ماموریت دیپلماتیک افغانستان در کشورهای دیگر اگر چه عملا از هیچ دولتی نمایندگی نمی کنند اما هنوز از بیرق دولت پیشین استفاده می شود.  

طالبان چندی قبل سهیل شاهین را به عنوان نماینده دائم افغانستان در سازمان ملل معرفی کرد اما از سوی سازمان ملل رد شد. سهیل شاهین در اعتراض به این اقدام گفت چوکی افغانستان در سازمان ملل باید به طالبان اختصاص داده شود چون حکومت طالبان استقلال و حاکمیت دارد و بر تمام افغانستان حکمرانی می کند.

سفیر افغانستان در چین استعفا داد و طالبان تلاش می کنند یک چهره خودی را به عنوان سفیر به پکن اعزام کنند.

در ایتالیا نیز یک دیپلمات طرفدار طالبان که قصد ورود به سفارت افغانستان را داشت با ممانعت سفیر پیشین افغانستان روبرو شد و کار به درگیری فیزیکی کشید و در نهایت با مداخله پلیس ایتالیا به پایان رسید.

اما تنها کشوری که طالبان به راحتی سفیر خود را جابه جا کردند پاکستان بود.

سفارت افغانستان در ایران هم به یک چهره نزدیک به امیر اسماعیل خان از رهبران پیشین جهادی سپرده شد. این اتفاق پس از مذاکره اسماعیل خان و احمد مسعود با وزیر امور خارجه طالبان با میانجیگری ایران رخ داد.

به هر صورت دیگر سفارت های افغانستان در کشورهای جهان هنوز با همان سفرای پیشین اداره می شوند و گذشت زمان نشان خواهد داد امارت اسلامی تا چه اندازه  موفق می شود سفرای خود را جایگزین دیپلمات های حکومت پیشین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا