• انتشار: 30 جولای 2020
  • ساعت: 11:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46399
پرینت

طالبان: تا فردا باقی مانده زندانیان حکومت افغانستان را آزاد می کنیم

براساس توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، باید پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان رها می‌شدند، اما این روند تا کنون بنا بر دلایلی تکمیل نشده است.

طالبان اعلام کرد باقی‌مانده‌ی زندانیان نیروهای دولتی را تا فردا (جمعه، ۱۰ اسد) از زندان‌هایش آزاد می‌کند.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شب گذشته (چهارشنبه، ۸ اسد) در رشته‌تویتی گفت با رهایی این زندانیان، تعداد زندانیان رهاشده‌ی نیروهای دولتی توسط این گروه به یک‌هزار نفر خواهد رسید.

او افزود تصمیم رهایی این تعداد زندانیان توسط ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه به‌خاطر اظهار حسن نیت طالبان برای صلح و براساس توافق‌نامه‌ی صلح دوحه گرفته شده است.

گروه طالبان همچنان از دولت افغانستان خواست برای فراهم‌سازی زمینه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تا بعد از عید «قربان» روند رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه را تکمیل کند.

از سویی هم، سهیل شاهین در یک تویت دیگر گفت طالبان دیروز ۲۸ زندانی نیروهای دولتی را در ولایت‌های بغلان و لوگر آزاد کرده‌ است.

این گروه می‌گوید تاکنون حدود ۹۰۰ زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌ است. اما دولت هنوز این آمار را تأیید نکرده است. در مقابل دولت هم تاکنون بیش از چهارهزار و ۴۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است.

رهایی زندانیان دولت و طالبان در توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان که در دوحه امضا شد، مطرح شده است. براساس این توافق‌نامه، باید پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان رها می‌شدند، اما این روند تا کنون بنا بر دلایلی تکمیل نشده است.

طالبان ختم جنگ و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را به رهایی کامل زندانیان مشروط کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.