• انتشار: ۲۵ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۳۴
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 68238
پرینت

طالبان به ۱۳۰ هزار عراده تیلر بی اسناد در گمرک اسلام قلعه اجازه تردد نمی دهد

امارت اسلامی طالبان در ولایت هرات اجازه تردد برای بیش از ۱۳۰ هزار عراده موترهای باری تیلر بدون اسناد را در گمرک اسلام قلعه نداده و این موترها متوقف هستند.

شماری از رانندگان در گمرک اسلام قلعه ولایت هرات می گویند که به مدت ۳ ماه می شود که موترهایشان بخاطر بی اسناد بودن از سوی امارت اسلامی طالبان متوقف شده است.

«سید آزاد»، یک تن از این رانندگان در صحبت با خبرنگار خبرگزاری رها در ولایت هرات می گوید: «طبق صحبت های مسئولین گمرک این ولایت، بیش از ۵۰۰ هزار موتر تیلر در هرات تردد دارد، که از این میان ۱۳۰ هزار موتر تیلر بی اسناد می باشد.»

وی افزود مسئولین گمرک اسلام قلعه هرات به مالکان این موترها گفته اند که موترهای یک کلید (بی اسناد) باید به زودترین فرصت اسناد و جواز سیرشان را دریافت کنند.

وی علاوه می کند که ۲۰۰ هزار افغانی مصرف دریافت اسناد و جواز سیر این موترها می گردد و از آن پس نیز سالانه باید بین ۳۰ الی ۵۰ هزار افغانی جهت تمدید جواز سیر پرداخت گردد که این مبلغ برای بسیاری از رانندگان سنگین است.

سید آزاد گفت مامورین امارت اسلامی طالبان در ولایت هرات تاکید کرده اند تا زمانی که این موترها اسناد و جواز سیرشان را دریافت نکرده اند، اجازه تردد و بارگیری نخواهند داشت.

اکثر این موترها مخصوص حمل تیل، گاز و مواد یخچالی مانند مرغ می باشند.

محمد فیروز، یک تن از مالکان موترهای تیلر در ولایت هرات می گوید که از زمان روی کار آمدن امارت اسلامی، قیودات زیادی علیه رانندگان و مالکان موترهای باری صورت گرفته است.

او می گوید: «در حکومت گذشته هر چند مشکلاتی در مورد اسناد و مدارک موترها وجود داشت، اما به این صورت نبود که نزدیک به چهار ماه این موترها متوقف باشند و هیچ درآمدی نداشته باشند.»

در همین حال حبیب حبیبی، یک تن از ساکنان ولایت هرات گفت: «قیمت مواد سوختی و مواد غذایی روز به روز در حال افزایش است و توقف موترهای باری نیز می تواند به این افزایش قیمت بیشتر دامن بزند.»

وی افزود مردم به نسبت گذشته از تامین امنیت در ولایت هرات و در کل در سطح کشور راضی هستند اما وضعیت اقتصادی بشدت خراب است و مردم رو به نابودی می روند.  

«ساحل رسولی»، آگاه امور اجتماعی در ولایت هرات اما معتقد است که مشکلات فعلی ریشه در دولت فاسد پیشین نیز دارد.

او می افزاید در دولت قبلی هر گاه مشکلی بوجود میامد، آن مشکل از طریق پول و رشوه حل می گردید و هیچ گاه مشکلات به صورت ریشه ای و بنیادی حل نمی شد. «طالبان اما مدعی اند که می خواهند مشکلات را به صورت اساسی و ریشه ای حل کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.