سیاست

طالبان به نشست هند با محوریت افغانستان دعوت خواهد شد

هند اعلام کرده که روز چهارشنبه هفته جاری مطابق با ۱۹ عقرب میزبان نشستی در سطح سران شورای امنیت ملی کشورهای آسیای میانه می باشد و از تمامی این کشورها برای اشتراک در این نشست با محوریت افغانستان دعوت کرده است.

تاکنون کشورهای ایران، روسیه، ازبکستان و تاجیکستان اعلام آمادگی برای اشتراک در این نشست کرده اند.

چین تاکنون پاسخی رسمی نداده است، و پاکستان هم نه به طور رسمی بلکه آقای «معید یوسف» رئیس شورای امنیت ملی پاکستان طی یک کنفرانس خبری در اسلام آباد اعلام کرد که در نشست به میزبانی هند اشتراک نخواهد کرد.

این نشست برای بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در افغانستان پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان در سطح روسای شورای امنیت ملی کشورها برگزار می گردد.

طی دو و نیم ماه گذشته کشورهای منطقه تاکنون میزبان نشست های مختلفی با محوریت افغانستان بوده اند، که فقط در نشست مسکو نمایندگانی از طالبان حضور پیدا کردند.

چند روز پیش دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه و چین در پایتخت ایران برگزار شد، اما هیچ نماینده ای از طالبان در آن حضور نداشت.

قبل از برگزاری این نشست، ذبیح الله مجاهد آن را مثبت توصیف کرده بود اما گفته بود که نماینده ای از امارت اسلامی در آن اشتراک نخواهد کرد.

گزارش های دیگری اما همچنین مطرح شد که گویا طالبان به این نشست اصلا دعوت نشده بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا