• انتشار: 18 سپتامبر 2019
  • ساعت: 17:06
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37827
پرینت
وزارت خارجه امریکا حملات روز گذشته طالبان را محکوم کرد

طالبان به صلح تعهد واقعی ندارند

برای مصالحه واقعی افغان‌ها، طالبان به جای ادامه خشونت و ویرانی که باعث صدمات خطرناک به افغان‌ها و آینده کشورشان می‌شود، باید تعهد واقعی شان به صلح را نشان بدهند

روز گذشته دو حمله انتحاری در کابل و پروان اتفاق افتاد که در آنها بیش از ۵۰ نفر کشته و ۸۰ نفر زخمی شدند.

وزارت امور خارجه امریکا، این حملات را به شدت محکوم کرد و از طالبان خواست به جای خشونت و ویرانی، تعهد واقعی شان را به صلح نشان دهند.

در اعلامیه این وزارت آمده طالبان با این حملات، بی احترامی آشکار خود به مردم و قانون اساسی افغانستان را نشان می‌دهند.

در این اعلامیه آمده است: «برای مصالحه واقعی افغان‌ها، طالبان به جای ادامه خشونت و ویرانی که باعث صدمات خطرناک به افغان‌ها و آینده کشورشان می‌شود، باید تعهد واقعی شان به صلح را نشان بدهند.»

وزارت خارجه امریکا در این اعلامیه به قطع لین برق کابل و برخی از ولایت‌های دیگر از سوی طالبان اشاره کرده و گفته است به دلیل قطع لین برق، بخش‌هایی از افغانستان در تاریکی به سر می‌برد و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شده است.

وزارت خارجه امریکا حمله بر تاسیسات عامه و شبکه‌های برق رسانی که مکاتب، منازل و شفاخانه‌ها از آن استفاده می کنند را کار نادرست خواند و آن را محکوم کرد.

گفتنی است از روز شنبه (۲۳ سنبله) به دلیل منهدم شدن چهار پایه برق، برق وارداتی از ازبکستان و تاجیکستان به کابل و یازده ولایت دیگر قطع شده است.

بر اساس معلومات شرکت ملی برق؛ یک پایه برق وارداتی از تاجیکستان به افغانستان در منطقه عسقلان ولایت قندوز و در فاصله ۶۸ و ۷۵ کیلومتری به سمت شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان در شمال کشور تخریب شده است.

همچنین دو پایه برق وارداتی ازبکستان هم در منطقه حسن‌تال ولایت بغلان منهدم شده و روز شنبه نیز یک پایه دیگر در دندشهاب الدین ولایت بغلان به دلیل ادامه جنگ تخریب شد.

شرکت ملی برق می‌گوید از این دو خط انتقال برق هر کدام ۳۰۰ مگاوات برق وارد افغانستان می‌شد اما اکنون کاملا قطع شده است.

کابل با بیش از شش میلیون جمعیت به ۵۰۰ میگاوات برق نیاز دارد. اما در حال حاضر شرکت برشنا حدود ۱۲۰ میگاوات برق آفتابی و دیزلی در اختیار دارد تا به شهروندان کابلی ارائه کند.

قطع برق پایتخت و ۱۱ ولایت دیگر از سوی طالبان با واکنش تند مجلس سنا و شهروندان روبرو شده است.

مجلس سنا در واکنش به قطع برق کابل و یازده ولایت دیگر از سوی طالبان می‌گوید این گروه هنوز هم در پی بدبختی افغانستان است.

کاربران صفحات اجتماعی نیز گروه طالبان را سفیران تاریکی افغانستان خوانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.