• انتشار: 4 آگوست 2021
  • ساعت: 14:25
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61259
پرینت
گفت و گوی تلفنی غنی و وزیر خارجه امریکا

طالبان به زندگی و حقوق بشر اعتقادی ندارند

ارگ اعلام کرد بلینکن در تماس با غنی ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، بار دیگر بر تداوم حمایت‌های امریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان و بر نقش ایالات متحده امریکا در تسریع روند صلح افغانستان، تاکید کرده است.

 وزیر امور خارجه امریکا عصر روز سه‌شنبه، دوازدهم اسد، با رییس جمهور غنی از طریق تلفن گفت‌وگو کرد. طبق اعلام وزارت خارجه امریکا، در این تماس تلفنی دو طرف گفته‌اند گروه طالبان به زندگی و حقوق بشر در افغانستان توجهی ندارند.

طبق اعلام وزارت خارجه امریکا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با محمداشرف غنی، رییس جمهور در این تماس تلفنی روی افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان و تلفات غیرنظامیان گفت‌وگو کرده‌ است.

غنی و بلینکن در این گفت‌وگو تصریح کرده‌اند طالبان با افزایش خشونت‌ها به زندگی و حقوق بشر توجه چندانی ندارند.

وزیر امور خارجه امریکا، حملات طالبان را که در آن شمار زیادی از غیرنظامیان کشته و زخمی و تعداد زیادی از  مردم آواره شده‌اند، به شدت محکوم کرده است.

در همین حال، بلینکن به غنی از تعهد قوی و پایدار امریکا درباره افغانستان اطمینان داده است.

ارگ نیز اعلام کرد بلینکن در تماس با غنی ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، بار دیگر بر تداوم حمایت‌های امریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان و بر نقش ایالات متحده امریکا در تسریع روند صلح افغانستان، تاکید کرده است.

 از سویی دیگر، دو طرف در این تماس روی ضرورت تسریع روند مذاکرات صلح و دستیابی به یک راه حل سیاسی تأکید کردند؛ راه حلی که به باور دو طرف همه حقوق مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها در آن احترام گذاشته شود.

در این گفت‌وگو، هم‌چنان تأکید شده است که توافق سیاسی باید طوری باشد که مردم افغانستان در انتخاب رهبران سیاسی خود سهم داشته باشند و اجازه ندهند که از خاک شان تهدیدی متوجه جهان شود. غنی و بلینکن بر ادامه این تماس‌ها تأکید کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.