سیاست

طالبان: به دعوت ایران در گفت و گوی بین الافغانی در تهران شرکت کرده ایم

طالبان تأیید کرده‌اند یک هیأت بلندرتبه این گروه با دعوت رسمی ایران به تهران سفر کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی هیأت مذاکره‌‌کننده گروه طالبان امروز (چهارشنبه، ۱۶ سرطان) گفت این هیأت بلندرتبه به سرپرستی شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیأت مذاکره‌کننده گروه طالبان به ایران رفته تا با مقامات این کشور گفتگو کنند.

اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران گفته اجلاس گفت‌وگوهای “بین‌الافغانی” با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیأت عالی سیاسی طالبان به میزبانی ایران از دقایقی پیش در وزارت امور خارجه این کشور آغاز شده است.

همزمان رسانه‌های هند می‌گویند وزیر خارجه این کشور امروز عازم ایران است و محور اصلی ماموریت وی مذاکره درباره بحران جاری در افغانستان است. قرار است دیداری بین وزرای خارجه دو کشور در تهران انجام شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی( ایرنا) نوشته محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در افتتاحیه این نشست، گفته: «امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.»

او با اشاره به نتایج نامطلوب ادامه منازعات در افغانستان، بازگشت به میز مذاکرات بین‌الافغانی و تعهد به راهکارهای سیاسی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان دانست و آمادگی ایران را برای کمک به روند گفت و گوها میان جناح‌های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحرانهای جاری در آن کشور اعلام کرد.

آقای ظریف همچنین بر تعهد ایران جهت کمک به توسعه همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرده است.

یک منبع از وزارت خارجه ایران نیز سفر چهار هیأت افغان به ایران را تأیید کرده است.

رسول موسوی، مدیر کل غرب آسیای وزارت امور خارجه ایران در صفحه رسمی توییترش نوشته، هیأت کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان، هیأت عالی‌رتبه سیاسی طالبان، هیأت عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت و هیأت عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع به ایران سفر کرده است.

محمد نعیم گفته طالبان امروز جلسه‌ای با برخی از شخصیت‌های افغانی برگزار خواهند کرد. آقای نعیم گفته در این نشست در مورد وضعیت فعلی کشور و حل مشکلات از طریق گفتگوها بحث خواهد شد، اما روشن نساخته است که شخصیت‌های افغانی چه کسانی هستند.

قبل از این ایران از آمادگی تهران برای میزبانی روند گفتگوهای صلح افغانستان خبرداده بود.

هنوز منابع رسمی از دولت افغانستان در مورد این سفر چیزی نگفته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا