امنیت و جرایم

طالبان به دستور پاکستان رئیس اقلیت «سیک» را در کندز کشت

آسیان نیوز انترنشنال نوشت که احتمالا طالبان به دستور پاکستان «لالا دل سوز» رئیس اقلیت مذهبی سیک و هنود در کندز را کشته است.

لازم به ذکر است که لالا دل سوز چهار روز پیش هنگامی که از خانه به سوی دکانش راهی بود، توسط افراد ناشناسی به ضرب گلوله زخمی شد، که پیش از آنکه به شفاخانه برسد در اثر شدت جراحات جان باخت.

او در منطقه حاجی گلستان کوچی در شهر کندز دکان گیاهان دارویی داشت.

از سویی دیگر، بستگان لالا دل سوز می گویند که وی ۵ سال پیش نیز مورد سو قصد قرار گرفته بود که اما از آن حمله جان سالم بدر برده بود.

براساس گزارش منبع، طالبان با حمایت پاکستان اقلیت مذهبی سیک و هنود را همواره هدف قرار داده است، تا آسایش روانی را از آنها سلب کرده و آنها مجبور به ترک افغانستان شوند.

گفتنی است که اقلیت مذهبی سیک بیش از ۳۰ سال است که در کندز زندگی می کنند، و زمانی بیش از ۴۰ خانواده حضور داشتند. اما بسیاری از آنها این ولایت را ترک کرده و گفته می شود هم اکنون تنها ۳ خانواده زندگی می کنند.

لالا دل سوز سال گذشته هنگامی که کندز به دست طالبان سقوط کرد، خانواده اش را به هند انتقال داد، اما وی به همراه کاکایش در یک معبد در کندز ماند.

منبع می افزاید که جمعیت سیک ها در دهه ۱۹۸۰ میلادی به بیش از ۲۲۰ هزار نفر می رسید، که این رقم در دهه ۱۹۹۰ میلادی کاهش چشمگیری یافت و به ۱۵ هزار نفر رسید.

هم اکنون اما گفته می شود که تنها یک هزار سیک در افغانستان زندگی می کنند، که این تعداد هم همواره هدف گروه های شورشی به شمول طالبان بوده اند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا