• انتشار: ۲۰ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۰۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 55106
پرینت
رئیس کمیته روابط خارجی سنای امریکا:

طالبان به توافق نامه صلح دوحه پایبند نبوده اند/ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید بازنگری شود

بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر، گروه طالبان باید رابطه‌اش را با سایر گروه‌های تروریستی به شمول القاعده قطع کند، خشونت‌ها را کاهش دهد و گفت‌وگوهای صلح را به گونه‌ی معنادار با حکومت افغانستان آغاز کند.

باب منیندیز، رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس سنای امریکا، گفته است طالبان به توافق‌نامه‌ی قطر پابند نبوده‌اند و باید خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می سال روان میلادی، بازنگری شود.

آقای منیندیز، روز سه‌شنبه (۱۹ حوت/۹ مارچ)، در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به عدم پابندی طالبان به توافق‌نامه‌ی قطر، گفت: «در باره‌ی روند صلح افغانستان نگران iستم.»

به گفته‌ی او، اگر گزارش‌های استخباراتی نشان بدهد که طالبان از عمل کردن به تعهدات‌شان کوتاه آمده‌اند، باید خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می مورد بازنگری قرار بگیرد.

بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر، گروه طالبان باید رابطه‌اش را با سایر گروه‌های تروریستی به شمول القاعده قطع کند، خشونت‌ها را کاهش دهد و گفت‌وگوهای صلح را به گونه‌ی معنادار با حکومت افغانستان آغاز کند که به گفته‌ی مقام‌ها، این گروه به هیچ کدام از این موارد پابند نبوده است.

هرچند چندی پیش جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفت که می‌تواند خروج سربازان امریکایی در ماه می از افغانستان را کنار بگذارد؛ اما اخیر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده، در نامه‌ای به رییس‌جمهور غنی، گفته است، بهترین راه برای پیشبرد منافع مشترک کابل – واشنگتن، این است که تمام تلاش‌ها بر تسریع روند صلح متمرکز شود و تمام طرف‌ها به تعهدات‌شان عمل کنند.

آقای بلینکن گفته است که از زلمی خلیل‌زاد، خواسته تا طرحی را برای تسریع روند گفت‌وگوها و برقراری آتش‌بس با دولت افغانستان و طالبان شریک کند.

در این نامه، در باره‌ی وخامت اوضاع در افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی و خارجی هشدار داده شده است. وزیر خارجه‌ی امریکا، لحن متن این نامه را فوری توصیف کرده است.

پیش از این، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفته بود که حکومت افغانستان تحت هیچ شرایطی صلح آمرانه را قبول نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.