• انتشار: ۱۲ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۴۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 64678
پرینت

طالبان به احتمال زیاد از سیستم و کتب آموزشی کنونی در دولت تازه خود استفاده می کنند

یکی از نگرانی های شهروندان افغانستان اعمال برخی محدودیت ها در سیستم آموزشی و کتاب های مدارس از سوی وزارت معارف طالبان می باشد: اما طابان احتمالا از سیستم و کتب کنونی در دولت تازه خود استفاده می کنند.

سیستم آموزشی کنونی و کتب درسی از دستاوردهای هجده ساله افغانستان می باشد. اکنون سئوال اینجاست که آیا کتاب های درسی کنونی در حکومت آینده طالبان در  افغانستان استفاده خواهد شد؟

احتمال این کار خیلی زیاد است چون: در کتاب های تاریخ به جنایایت طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ آن طور که باید پرداخته نشده است. از سوی دیگر حکومت تازه طالبان به دلیل فرار نیروهای انسانی توانمند و با تجربه از افغانستان و کمبود بودجه قادر به ایجاد یک سیستم آموزشی با کیفیت نخواهد بود. هزاران تن از معلمین سخت کوش و با هوش و ویرایشگرانی که کتاب های کنونی را تهیه و تولید کردند اکنون افغانستان را ترک کرده اند.  

دولت های کرزی و  غنی ضعیف و فاسد بودند اما حداقل یک میراث محکم برای نسل آینده افغانستان از خود برجای گذاشتند. نمی توان گفت این سیستم آموزشی و کتاب های چاپ شده تماما به خاطر کمک های مالی خارجی ها در افغانستان بوده است چون پاکستان نیز سالهاست از کمک های مالی امریکا استفاده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.