• انتشار: 1 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37285
پرینت

طالبان: برخی موارد تخنیکی توافق صلح با امریکا امروز تکمیل می شود

اگرچه گفته می شود مذاکرات امریکا و طالبان به طور رسمی در قطر شب گذشته به پایان رسیده اما طالبان می گویند برخی موارد تکنیکی در نشست امروز یک شنبه قرار است تکمیل شود.

دور نهم مذاکرات امریکا و طالبان که از ۱۰ روز به این طرف ادامه داشت، شب گذشته به پایان رسید.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر گفت دور نهم مذاکرات قطر دیر وقت شب گذشته به پایان رسید.

او گفت در آخرین نشست توافق شد که تیم‌های تخنیکی دو طرف ساعت ۲ امروز با برگزاری نشستی برخی موارد تخنیکی را نیز تکمیل کنند.

شاهین گفت به مردم مجاهد و مسلمان خود اطمینان می‌دهد که در شرف ختم اشغال و حل مساله افغانستان از طریق مسالمت آمیز قرار دارند.

زلمی خلیلزاد هم ساعت ۷ صبح امروز در پیام کوتاهی در تویتر نوشت مذاکرات دور نهم به پایان رسید و او برای مشوره با مقام‌های حکومت افغانستان، رهسپار کابل می‌شود.

او در مورد نتایج احتمالی به دست آمده از دور نهم مذاکرات قطر چیزی نگفت اما در چند تویت جداگانه حمله طالبان بر شهر قندوز را نکوهش و تاکید کرد طالبان باید دست از زور آزمایی بردارد.

آقای خلیلزاد نوشت: «ما حالا در مذاکرات مساله قندوز را یاد آوری کردیم و به طالبان گفتم که اینگونه زور آزمای‌ها را باید متوقف کنند؛ بر علاوه این، جنرال میلر هم اکنون از قندوز دیدن کرده و نیروهای افغان را کمک خواهد کرد که از شهر قندوز دفاع کنند.»

او در تویت دیگری گفت بلاخره جنگ افغانستان زمانی خاتمه می‌یابد که تمامی طرف‌ها بر پایان این جنگ موافقت کنند.

خلیلزاد افزود: «تمام افغان‌ها باید از طریق گفتگوی همه جانبه سیاسی برای برقراری آتش، در مذاکرات بین الافغانی گردهم بیایند، ما مطمئینم که در مسیر کاهش جنگ و بدست آوردن صلح قرار داریم.»

گفتنی است دور نهم مذاکرات امریکا و طالبان ۱۰ روز پیش در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

هرچند جزئیات توافقات امریکا و طالبان در دور نهم مذاکرات، منتشر نشده‌؛ اما گفته می‌شود دو طرف به توافقات نهایی دست یافته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.