• انتشار: 9 جولای 2020
  • ساعت: 13:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45625
پرینت

طالبان برای ۵۹۲ زندانی خود لیست تازه به حکومت ارائه کرده اند

براساس اعلام منابع، طالبان برای ۵۹۲ زندانی مورد مناقشه خود با حکومت یک لیست جایگزین تازه ارائه کرده اند.

طالبان لیست تازه جایگزین را در حالی ارائه می کنند که آزادی ۵۹۲ زندانی این گروه به دلیل مرتکب شدن جنایات ضد بشری از سوی حکومت افغانستان با مشکل روبرو شده بود. حکومت این تعداد زندانی را در لیست زندانیان خطرناک قرار داده است.

از سویی هم براساس مفاد توافق نامه صلح امریکا با طالبان، تاکنون حکومت افغانستان ۴۰۱۹ زندانی طالب را آزاد کرد و طالبان نیز ۷۳۷ زندانی حکومتی را رها ساخته اند.

اوایل هفته جاری، حکومت افغانستان اعلام کرد ۵۹۷ زندانی طالبان را از زندان رها نمی کند چون این زندانیان علاوه بر همکاری با طالبان مرتکب جنایات خطرناک اخلاقی نیز شده اند.

این اعلام حکومت اما آغاز مذاکرات بین الافغانی را با اما و اگرهایی روبرو ساخت چراکه طالبان آزادی کامل ۵ هزار زندانی خود را شرط شروع مذاکره مستقیم با حکومت اعلام کرده بودند.

از سویی هم، تیم مذاکره کننده حکومت روز چهارشنبه اعلام کرد آمادگی کامل برای وارد شدن به مذاکرات بین الافغانی را دارد هر وقت که زمان و مکان آن مشخص شود.

نادر نادری، یکی از اعضای تیم مذاکره کننده حکومت، گفت:«آماده رفتن به دوحه هستیم، امیدواریم طالبان نیز هرچه زودتر آماده شوند تا با هم بنشینیم و راه های رسیدن به صلح را پیدا کنیم و برای آینده افغان ها صلح را برقرار کنیم.»

اعضای تیم مذاکره کننده حکومت همچنین اعلام کرد شورای عالی مصالحه ملی باید اطلاعات خود را کامل کرده و عناوین اصلی خود برای مذاکرات بین الافغانی را هرچه سریع تر آماده سازد.

تیم بیست و یک نفره مذاکره کننده حکومت هم اکنون در چهار گروه مصروف کار روی آمادگی ها برای مذاکره با طالبان می باشد.

این در حالی ست که طالبان تاکیید کرده اند تا زمانیکه حکومت پنج هزار زندانی این گروه را رها نکند، در مذاکرات بین الافغانی شرکت نمی کنند.

آزادی پنج هزار زندانی طالبان از مفاد مورد توافق طالبان و امریکا در توافق نامه صلح امضا شده در ماه فبروری در دوحه قطر می باشد.

به گفته مقامات افغان، حکومت تاکنون ۴۰۱۵ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.