اجتماعیِتیتر یک

طالبان برای متفرق کردن زنان معترض در کابل از اسپری مورچ و گاز اشک آور استفاده کردند

نیروهای طالبان امروز یکشنبه ۲۶ جدی برای متفرق کردن شماری از زنان در کابل که در اعتراض به کشته شدن زینب عبدالهی و بازداشت عالیه عزیزی مدیر زندان زنانه هرات به خیابان ها آمده بودند، از گاز اشک آور و اسپری مورچ استفاده کردند.

این زنان در اعتراض به کشته شدن زینب عبداللهی، بازداشت عالیه عزیزی مدیر زندان زنانه هرات و نادیده گرفته شدن عفو عمومی اعلام شده از سوی طالبان امروز یکشنبه در کابل به سرک ها آمدند.

این زنان روز گذشته نیز در دادخواهی برای زینب عبداللهی و عالیه عزیزی تجمع کرده بودند که اما با ممانعت طالبان روبرو شدند و در نهایت با اجتماع در یک رستورانت پیام خود را اعلام کردند.

لازم به ذکر است که شامگاه پنج شنبه هفته گذشته (۲۳ جدی) نیروهای طالبان در یک ایست بازرسی در ساحه «اونچی» در غرب کابل به یک موتر فیر کردند و زینب عبداللهی بر اثر اصابت مرمی به قلبش کشته شد.

این زنان معترض از سویی هم با سر دادن شعار «عدالت و برابری» و حمل پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «حقوق زنان، حقوق زنان!» خواستار توجه به حقوق کار و تحصیل خود از سوی امارت اسلامی شدند.

به گفته این زنان، اندکی پس از برپایی تظاهرات نیروهای امارت اسلامی با چندین موتر به صحنه رسیدند.

یکی از زنان تظاهرات کننده که خواست نامش فاش نشود گفت وقتی نیروهای طالبان به محل تجمع آنها رسیدند برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از اسپری مورچ و گاز اشک آور استفاده کردند.

همچنین گفته می شود که یکی از زنان معترض به دلیل آسیب ناشی از اسپری مورچ و گاز اشک آور بر صورت و چشمانش به شفاخانه منتقل شد.

این تظاهرات امروز در حالی از سوی زنان شکل می گیرد که تجمعات اعتراضی زنان اخیرا در سطح کشور با وجود سختگیری های طالبان به یک امر معمول تبدیل شده است.

امارت اسلامی پس از روی کار آمدن دوباره، قوانین سختگیرانه ای علیه زنان اعمال کرده است که از جمله می توان به عدم اجازه تحصیل به دختران بالاتر از صنف هفتم و اجازه کار در تمامی اداراتی که قبلا نیز زنان مشغول بودند، اشاره کرد.

همچنین سختگیری های اجتماعی دیگر از قبیل توصیه به رانندگان برای سوار نکردن زنان بدون محرم و یا با حجاب کامل در مسافرت های طولانی تر از ۷۲ کیلومتر نیز از مواردی است که با واکنش تند زنان و جامعه جهانی مواجه شده است.

روز گذشته همچنین یک مکتوب از محمد اسحاق آخندزاده والی طالبان در غزنی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که در آن وی از رسانه ها خواسته است که برای خانه نشینی زنان تبلیغ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا