• انتشار: 30 ژوئن 2020
  • ساعت: 10:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45360
پرینت
شورای امنیت ملی:

طالبان با نقض توافق نامه صلح روزانه ۲۴ غیرنظامی را کشته اند

شورای امنیت ملی می گوید طالبان با زیر پا گذاشتن توافق نامه صلح با امریکا به طور میانگین روزانه ۲۴ غیرنظامی را در افغانستان کشته اند.

دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید گروه طالبان پس از هفته‌ی کاهش خشونت در ماه فبروری سال جاری، روزانه به‌طور میانگین ۴۴ حمله را در نقاط مختلف کشور انجام داده است.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۰ سرطان) در تویتی نوشت در این حملات، روزانه دست‌کم ۲۴ غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند.

آقای فیصل همچنان نوشت موفقیت توافق‌نامه‌ی دوحه و روند صلح در افغانستان مستلزم کاهش فوری خشونت و آغاز مذاکرات مستقیم بین‌الافغانی است.

این در حالی است که پیش از امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه میان امریکا و گروه طالبان، افغانستان یک کاهش خشونت یک هفته‌ای را تجربه کرد.

از آن زمان تا کنون، دولت افغانستان بارها گروه طالبان را متهم کرده است که توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را نقض کرده و خشونت‌ها را افزایش داده‌اند. طالبان نیز در مواردی، دولت افغانستان و امریکا را به عدول از توافق‌نامه‌ی دوحه متهم کرده‌اند.

از سوی هم، در هفته‌های اخیر، افغانستان شاهد موجی از حملات طالبان در برابر اهداف نظامی و غیرنظامی بوده است. براساس معلومات دفتر شورای امنیت ملی، هفته‌ی آخر ماه جوزا، خونین‌ترین هفته‌ی ۱۹ سال پسین بوده است.

طالبان در هفته‌ی خونین، ۴۴۲ حمله را در ۳۲ ولایت در برابر نیروهای امنیتی انجام دادند که در نتیجه‌ی آن، ۲۹۱ نیروی امنیتی کشته و ۵۵۰ نیروی امنیتی دیگر زخمی شدند. در نتیجه‌ی این حملات، ۴۲ غیرنظامی نیز کشته و ۱۰۵ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

همین‌طور در هفته‌ی اول ماه سرطان، ۲۱ غیرنظامی در نتیجه‌ی تحرکات و خشونت‌های جنگ‌جویان گروه طالبان در ۱۴ ولایت کشور کشته و ۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

موجی از حملات طالبان در برابر نیروهای امنیتی و غیرنظامیان درحالی ادامه دارد که براساس برخی گزارش‌ها، قرار است نشست آغازین گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در جریان ماه جولای میلادی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود. زمان مشخص برگزاری این نشست معلوم نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.