سیاست

طالبان: با معاهده آب با ایران و تمامی مفاد آن کاملا موافق هستیم

وزارت انرژی و آب امارت اسلامی می گوید که این وزارت با معاهده آب هلمند میان افغانستان و ایران و تمامی مفاد این قرارداد که در سال ۱۳۵۱ شمسی امضا شده کاملا موافق است و آن را می پذیرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بیانیه ای از وزارت انرژی و آب را منتشر کرده که در آن گفته شده امارت اسلامی در ارتباط به مدیریت آب حوزه دریایی هلمند به تمام مواد با محتویات تخنیکی، اساسات حقوقی و ضمایم معاهده که درباره آب دریای هلمند در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی میان دولت های افغانستان و ایران منعقد شده است، به صورت کامل موافق می باشد.

بیانیه وزارت انرژی و آب افزوده است که امارت اسلامی برای تطبیق این معاهده دایمی با کشور ایران در فضای همکاری و اعتماد با عزم قوی آماده کار است.

گفتنی است که آب دریای هلمند که در دریاچه مرزی هامون می ریزد همواره یک موضوع مورد مناقشه میان دولت های دو کشور بوده است.

دولت های افغانستان و ایران همواره سعی کرده اند که سطح روابط دوستانه خود را حفظ کنند و از طرفی جانب افغانستان نیز همواره اعلام کرده که پایبند به معاهده امضا شده است، اما هر از چند گاهی موضوع آب تنش هایی را میان دو کشور ایجاد می کند.

چند روز پیش و با لبریز شدن بند کمال خان گفته شد که دریچه های این بند به سوی ایران باز شده است؛ اما طالبان ضمن تکذیب این موضوع اعلام کردند که دریچه ها را به اصرار دهاقین محلی باز کرده است.

چند روز پس آن، ساکنان خشمگین شمال ولایت سیستان و بلوچستان ایران در پایانه مرزی میلک تجمع کرده و شیشه های سه موتر باربری افغانستان را شکستند.

مقام های ایرانی این گونه تجمعات را غیرقانونی خوانده و اعلام کردند که موضوع از طریق دیپلوماتیک با مقام ها در افغانستان پیگیری می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا