• انتشار: 5 سپتامبر 2019
  • ساعت: 14:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37417
پرینت
جنرال بازنشسته امریکایی:

طالبان با راه حل سیاسی بیگانه اند

جک کین یک جنرال بازنشسته ارتش امریکا در رابطه با توافقنامه صلح امریکا و طالبان، گفت طالبان به راه حل سیاسی باور ندارند.

جک کین به دولت امریکا هشدار داد نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان بیرون نکند.

او گفت خروج نیروهای امرکایی از افغانستان اشتباه بزرگی خواهد بود.

او تاکید کرد اگر امریکا تمامی نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند، این کشور بار دیگر به پناه‌گاه‌های امنی تروریزم بدل خواهد شد.

به گفته او، امریکا نباید با خروج تمامی نیروها از افغانستان مرتکب اشتباه شود و زمینه را برای فعالیت دوباره القاعده در افغانستان فراهم سازد.

این جنرال امریکایی گفت طالبان نسل جنگ است و بر راه حل سیاسی باور ندارد.

به همین دلیل، این گروه پس از توافق صلح با امریکا نیز به جنگ شان در افغانستان ادامه خواهند داد.

این جنرال امریکا در حالی از توافق صلح امریکا و طالبان ابراز نگرانی دارد که پیش از این شماری از سناتوران و ۹ سفیر پیشین امریکا در کابل نیز نسبت به اجرای این توافقنامه ابراز شک و تردید کرده‌اند.

این گروهی از دیپلمات‌ها و سفیران پیشین امریکا برای افغانستان، با انتشار یک اعلامیه مشترک، نسبت به اقدامات شتاب‌زده در زمینه توافقات صلح این کشور با طالبان هشدار داده‌اند.

در اعلامیه‌ای آنان تاکید شده است که آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، باید مشروط به پایان جنگ باشد؛ در غیر آن، طالبان از ادامه جنگ با دولت افغانستان دست نخواهند کشید.

آنان افزوده: “اگر ما حمایت خود را از حکومت افغانستان کاهش بدهیم و مذاکرات (بین‌الافغانی) با شکست روبرو شود، پیامد آن می‌تواند بازگشت افغانستان به یک جنگ داخلی کامل باشد. اگر دولت متزلزل شود، آن‌هایی که از زندگی تحت حاکمیت طالبان خاطرات بدی دارند، به جنگ متوسل خواهند شد.”

همچنین، حکومت افغانستان نیز از عواقب این توافق امریکا ابراز نگرانی کرده و گفته که دولت امریکا باید در این مورد وضاحت دهد.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ افزود حکومت افغانستان از روند صلحی حمایت می‌کند که منجر به تامین صلح پایدار و ختم جنگ در کشور گردد، اما “نگرانی اصلی حکومت در تفاهمنامه‌ امریکا با طالبان، در این است که از پیامدها و خطرات ناشی از آن چگونه جلوگیری به عمل می‌آید؟.”

او بیان داشته، همانگونه که مقام‌های پیشین و سناتوران امریکایی از پیامدهای توافقنامه صلح امریکا با طالبان دارند، حکومت افغانستان نیز نگران است.

صدیقی گفته: «از همین رو، ما خواهان وضاحت در رابطه به این سند (توافقنامه صلح امریکا و طالبان) می‌باشیم تا خطرات و پیامدهای ناگوار آن را با دقت کامل تحلیل کرده و جلو خطرات را بگیریم.»

او با اشاره به اینکه حکومت افغانستان آغازگر روند صلح بوده، تاکید کرد برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، برداشتن شرایط برای گفتگوها و آتش بس سال پار از اقدام های عملی حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.