• انتشار: 3 نوامبر 2020
  • ساعت: 02:08
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50298
پرینت
20 کشته و 40 زخمی در حمله مهاجمان به دانشگاه کابل

طالبان با حمله به دانشگاه کابل در پی تلافی شکست هلمند می باشند

حمله روز گذشته به دانشگاه کابل با واکنش های مختلف داخلی و بین المللی روبرو شد و حکومت آن را تلاش طالبان برای جبران شکست هلمند عنوان نمود.

مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه (۱۲ عقرب) بر دانشگاه کابل حمله کردند. درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان حدود ۶ ساعت دوام داشت.
هنوز آمار دقیق تلفات معلوم نیست. اما منابع امنیتی می‌گویند در این حمله ۲۰ تن جان باخته و بیشتر از ۴۰ تن دیگر مجروح گردیده‌اند. بیشتر کشته‌شده‌ها و زخمیان دانشجویان می‌باشند.
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله بر دانشگاه کابل را به دوش نگرفته است. اما حکومت افغانستان حمله بر دانشگاه کابل را کار گروه طالبان خوانده است.
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه توییتر خویش این حمله را نکوهش کرد و نوشت: تروریستان پس از شکست ننگین در هلمند، اکنون مکان‌های اکادمیک را هدف قرار می‌دهند.
امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری نیز در صفحه فیسبوکش این حمله را ناشی از ناکامی استخباراتی حکومت و گندیدگی وجدان برای گروه طالبان خوانده است.
عطامحمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی حمله بر دانشگاه کابل را جنایت نابخشودنی خواند و افزود: «حمله به پوهنتون کابل نشان می‌دهد که دشمنان مردم و کشور ما در پی تخریب بناهای اساسی کشور و انسداد مسیرهای آموزش اند. اما مردم این سرزمین با هزاران زخم از پا نمی‌افتند و هرگز از آموختن و دانش اندوزی دست نخواهند کشید.»
عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز این حمله را جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی خواند و گفت:« تروریستان بزدل با حمله بر مراکرز آموزشی و دانشگاه‌ها، دشمنی و عداوت‌شان را با علم، دانش، آگاهی و روشنایی به نمایش گذاشتند.»
حامد عبیدی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حمله بر دانشگاه کابل را جنایت بشری خواند و گفت: دشمنان مردم افغانستان یک‌بار دیگر ثابت ساختند که به هیچ اصول انسانی و اخلاقی پایبند نیستند.
سفارت ایران در کابل نیز این حمله را جنایت‌کارانه و تروریستی خوانده و تکرار حملات تروریستی و غیرانسانی را بر مراکز آموزشی و نهادهای مدنی در افغانستان یک امر خطرناک عنوان کرده است.
استیفانو پونتیکوروو سفیر غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرد و آن‌ را دومین حمله بر نهادهای آموزشی در ده روز اخیر در کابل عنوان نمود.
این حمله در حالی صورت گرفت که قرار بود روز دوشنبه (۱۲ عقرب) از سوی انتشارات‌های ایران و افغانستان در دانشگاه کابل، نمایشگاه کتاب برگزار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.