• انتشار: ۲۷ جوزا ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۳:۱۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44922
پرینت
در نشست ویدئویی اتمر، نماینده روسیه و خلیل زاد تاکید شد

طالبان باید هرچه زودتر مذاکرات بین الافغانی را آغاز کنند

در نشست ویدئویی اتمر سرپرست وزارت خارجه با زلمی خلیل زاد و نمایده روسیه برای افغانستان بر لزوم آغاز مذاکرات بین الافغانی توسط طالبان تاکید شد.

وزارت خارجه گفت نمایند‌گان افغانستان، امریکا و روسیه در نشست سه‌جانبه روز گذشته، دوشنبه، بیست‌وششم جوزا از آزادی زندانیان طالبان برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی استقبال کرده از طالبان خواستند این اقدامات را تلافی کنند.

وزارت خارجه کشور با نشر اعلامیه‌یی گفت محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان از طریق ویدیوکنفرانس در باره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

اعلامیه افزود طرف‌های این نشست از طالبان خواستند برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و اعتمادسازی، خشونت‌ها را کاهش دهند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است طرفین از آماد‌گی دولت افغانستان و طالبان برای شروع مذاکرات استقبال کرده و افزودند برای مراحل بعدی یک نشست بین تیم‌های مذاکره‌کننده برگزار شود.  

براساس اعلامیه وزارت خارجه، طرف‌های این نشست گفتند مطابق به توافق‌نامه صلح، آتش‌بس دایمی باید از ابتدا در دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی قرار گیرد.   

اعلامیه تصریح کرد: «پیشنهاد حکومت افغانستان مبنی بر ایجاد یک میکانیزم نظارتی برای بررسی اقدامات کاهش خشونت و تأمین حساب‌دهی در روند صلح، یک همکاری مثبت است.»

این نشست سه‌جانبه در حالی برگزار می‌شود که روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۵ جوزا)، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری با نشر توییتی گفت قرار است نخستین جلسۀ دولت افغانستان با طالبان به زودی در دوحه برگزار گردد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز پیش‌تر گفته بود کشورهای منطقه و جهان آماده حمایت از تلاش‌های افغانستان برای تأمین صلح هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.