سیاست

طالبان: امریکا موافقت کرد دارایی های بلوکه شده افغانستان را به موسسات خیریه ندهد

مقامات طالبان اعلام کردند امریکا موافقت کرده است نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان را به موسسات خیریه ندهد.

حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی طالبان، در تویتی نوشت این توافق در دیدار امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان، با توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، حاصل شده است.

ضیا احمد افزود دو طرف در این دیدار در مورد اوضاع سیاسی و اقتصادی کنونی افغانستان به تفصیل گفت و گو کردند و توافق شد سه و نیم میلیارد دالر از دارایی های بلوکه شده افغانستان توسط امریکا تحت هیچ شرایطی در اختیار نهادهای خیریه قرار نگیرد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان اعلام کرد امیرخان متقی در دیدارش با توماس وست که در حاشیه اجلاس دیپلماسی در ترکیه صورت گرفت خواستار آزاد سازی تمام هفت میلیارد دالر از دارایی های بلوکه شده افغانستان و تحویل آن به بانک مرکزی افغانستان شد.

ضیا احمد گفت امیرخان متقی همچنین یادآور شد مسدود نمودن دارایی های افغانستان روی روابط امریکا و طالبان اثر منفی می گذارد.

باید گفت ماه گذشته جو بایدن رئیس جمهور امریکا یک فرمان اجرایی را امضا کرد که بر اساس آن نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان در اختیار خانواده های قربانیان حادثه تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ قرار می گیرد.  

این اقدام امریکا با واکنش های منفی زیادی به ویژه از سوی امارت اسلامی طالبان روبرو شد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در مصاحبه با یک رسانه چینی از امریکا خواست دارایی های بلوکه شده افغانستان را به بانک مرکزی کشور تحویل دهد.

بسیاری از کارشناسان بحران های انسانی و اقتصادی کنونی افغانستان را نتیجه مسدود شدن دارایی های افغانستان از سوی امریکا می دانند.

محمد شبیر بشیری، کارشناس اقتصادی، می گوید اگر دارایی های بلوکه شده افغانستان به نهادهای خارجی داده شود، این پول روی زیرساخت ها در افغانستان خرج نمی شود. بهتر است این پول به وزارت مالیه یا بانک مرکزی افغانستان داده شود تا روی برنامه های زیرساختی صرف شود.»

امریکا و غرب اما نگران هستند اگر این پول در اختیار طالبان قرار گیرد، طالبان بدون عمل به تعهدات خود پایه های حکومت شان را تقویت کرده به کسی پاسخگو نخواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا