سیاست

طالبان: امریکا غرامت شکست خود در افغانستان را از افغان ها می گیرد

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان در پیوند به تصمیم جو بایدن برای اختصاص نیمی از دارایی های بانک مرکزی افغانستان به بستگان حادثه یازدهم سپتامبر می گوید که ایالات متحده غرامت شکست خود در افغانستان را از افغان ها می گیرد.

لازم به ذکر است جو بایدن رئیس جمهور امریکا روز جمعه (۲۲ دلو) با صدور فرمانی دستور داد تا نیمی از هفت میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان در ذخایر بانک فدرال در شهر نیویورک این کشور به بازماندگان حادثه یازدهم سپتامبر به عنوان غرامت پرداخت گردد.

۷ میلیارد دالر از مجموع حدود ۹٫۵ میلیارد دالر دارایی های بانک مرکزی افغانستان در این بانک پس از سقوط دولت پیشین مسدود گردید.

این تصمیم بایدن، واکنش منفی گسترده ای در داخل و خارج از افغانستان به دنبال داشت و مردم و تمامی جناح های موافق و مخالف امارت اسلامی نیز به این تصمیم اعتراض کردند.

آقای سمنگانی در توییتی روز شنبه (۲۳ دلو) گفت جو بایدن از مدت ها در آرزوی چندپارچگی افغانستان است، اما با تصمیم اخیر خود همه افغان ها را در یک صف قرار داد.

وی گفت: «جو بایدن ثابت ساخت که امارت اسلامی بهانه است، در حقیقت باید همه افغان ها غرامت شکست امریکا در افغانستان را بپردازند. چون افغان ها در برابر استعمار همواره در صف واحد و متحداند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا