سیاستِتیتر یک

طالبان امریکا را به نقض توافق نامه صلح متهم کرد

طالبان با تهیه فهرستی از حملات تازه‌ی نیروهای آمریکایی به این گروه، آمریکا را به نقض موافقت‌نامه‌ی صلح با خودشان متهم می‌کنند.

براساس برخی گزارشات طالبان ۵۰ بار در ۱۹ ولایت از سوی نیروهای آمریکایی مورد حمله قرار گرفته اند.

این حملات در ولایات زابل، میدان‌وردک، کندهار، کندز، هلمند، کاپیسا، لغمان، بدخشان، فراه، ارزگان، پکتیا، پکتیکا، غزنی، لوگر، بادغیس، جوزجان، بغلان، تخار و ننگرهار رخ داده است.

طی این پنجاه حمله، گروه طالبان ۳۳ بار توسط هواپیماهای بی‌سرنشین بمبارد شده اند. ۸ بار عملیات شبانه و ۹ بار مورد شلیک توپ و هاوان قرار گرفته اند.

به گفته‌ی طالبان؛ این ۵۰ حمله ۱۵۰ کشته و زخمی برجا مانده است که در این میان در ۱۷ رویداد ۳۵ تن از اعضای گروه طالبان کشته و ۱۳ تن زخمی شده اند. شمار تلفات افراد ملکی در ۳۳ رویداد ۶۵ کشته و ۴۵ زخمی از سوی این گروه گزارش شده است.

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در پیوند به این موضوع به طلوع نیوز گفته است که؛ نیروهای آمریکایی پشتی‌بنانی و دفاع از نیروهای افغان را براساس توافق‌نامه‌ی صلح ادامه می‌دهند. همه طرف‌ها به خصوص طالبان باید به خشونت‌ها کاهش دهند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی دگروال سنی لیگت، گفته است که ما به روند صلح پابندیم ولی همزمان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان نیز متعهد هستیم.

این نخستین بار است که طالبان چنین مسئله‌ای را علنی می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا