• انتشار: 12 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:01
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37661
پرینت

طالبان: امریکا در مورد لغو گفت و گوهای صلح توضیح بدهد

طالبان به تازگی از امریکا خواسته است در مورد لغو مذاکرات صلح توضیح بدهد.

 سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان روز گذشته (چهارشنبه، ۲۰، سنبله) در قطر گفت این گروه به طور رسمی از امریکا خواسته تا در مورد لغو مذاکرات صلح وضاحت دهد.

دونالد ترامپ اوایل هفته جاری دیدار پنهانی‌اش را با سران طالبان در کمپ دیوید لغو و مذاکرات صلح امریکا با این گروه را متوقف کرد.

آقای ترامپ اعلام کرد به دلیل کشته شدن یک سرباز ارشد امریکایی در حمله انتحاری پنج‌شنبه گذشته در کابل، مذاکره با طالبان را متوقف کرده است.

او گفت طالبان اگر نمی‌تواند خشونت را کاهش دهد، پس به انجام تعهدات خود پس از مذاکرات نیز نمی‌تواند پابند باشد.

اما طالبان در واکنش به توقف مذاکرات صلح گفت امریکا خود ضرر می کند و اعتبار خود را برای انجام توافقات سیاسی از دست می‌دهد.

ولی دولت افغانستان در واکنش به توقف مذاکرات صلح امریکا و طالبان گفت از ابتدا می‌دانست که طالبان به تعهدات خود پابندی ندارد و به همین خاطر ادامه مذاکرات صلح بدون توافق آتش‌بس معنی ندارد.

دولت امریکا و دولت افغانستان بر آغاز مذاکرات بین الافغانی و برقراری آتش‌بس هنگام مذاکرات تاکید دارند؛ اما موضع طالبان در این زمینه هنوز روشن نیست.

بسیاری از آگاهان می‌گویند به احتمال زیاد عدم توافق طالبان روی این دو مساله (آغاز مذاکرات بین الافغانی و برقراری آتش‌بس) از دلایل اساسی لغو مذاکرات صلح از سوی دونالد ترامپ اند.

اخیراً دونالد ترامپ هشدار داده تا زمانیکه طالبان به مذاکرات بین الافغانی و برقراری آتش‌بس تن ندهند، حملات بر این گروه افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.