برگزیده هاسیاست

طالبان: امارت اسلامی برای هیچ کشوری تهدید نیست  

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه امارت اسلامی، می گوید طالبان بر تمام افغانستان تسلط دارد و برای هیچ کشوری تهدید ایجاد نمی کند.

وزیر امور خارجه امارت اسلامی که در یک کنفرانس ویدئویی با شهروندان افغانستان در امریکا سخن می گفت، افزود انزوای سیاسی افغانستان به نفع هیچ کس نیست.

وی تاکید کرد امارت اسلامی مصمم است به هیچ کشوری خارجی اجازه دخالت در امور داخلی افغانستان را ندهد و فصل تازه ای از حکومت داری خوب و ارتباط با همسایگان، منطقه و جهان را باز کند.

امیرخان متقی گفت:«دنبال ارتباط خوب و سازنده با همسایگان، منطقه و جهان هستیم. امارت اسلامی به دنبال تعامل مثبت مبتنی بر احترام متقابل با تمام ملت ها می باشد.»

آقای متقی به شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی گفت نیروهای طالبان خواهان ورود به کابل از طریق گفت و گو بودند اما نهادهای امنیتی حکومت پیشین گریختند و خلع قدرت در کابل به وجود آمد و شهروندان کابل برای تامین امنیت خود از نیروهای طالبان خواستند وارد پایتخت شود.

وی افزود نیروهای طالبان با پیام وحدت ملی وارد کابل شدند و برنامه ای برای کشتن و بازداشت کسی را ندارد و بسیاری از مخالفین پیشین اکنون تحت حکومت امارت اسلامی به طور شرافت مندانه در افغانستان زندگی می کنند.

وزیر امور خارجه طالبان به توافق نامه صلح دوحه اشاره کرد و گفت این توافق نامه چارچوب خوبی برای ارتباط افغانستان با جهان به ویژه ایالات متحده امریکا می باشد.

تطبیق کامل توافق صلح دوحه می تواند تنش های موجود بین طالبان و امریکا و متحدین امریکا را حل کند.

متقی گفت:«تمام طرف ها باید به توافق صلح دوحه متعهد باقی بمانند.»

به گفته وزیر خارجه طالبان، افغان ها لیاقت یک زندگی خوب در کشورخودشان را دارند. دولت جدید نمی خواهد شهروندان افغانستان به ویژه کادر تحصیل کرده و متخصص افغانستان مجبور به ترک افغانستان و فرار به اروپا و امریکا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا