برگزیده هاسیاستِتیتر یک

طالبان افغانستان نتوانست حکومت و تحریک طالبان پاکستان را آشتی دهد

تحریک طالبان پاکستان روز پنجشنبه (۱۸ قوس) در بیانیه ای اعلام کرد که توافق آتش بس یک ماهه خود با حکومت پاکستان را خاتمه می دهد.

براساس این بیانیه، دولت پاکستان مفاد «آتش بس موقت» را نقض کرده است.

تحریک طالبان پاکستان گفته است که دولت پاکستان طی این مدت چند رشته عملیات نظامی علیه مواضع طالبان انجام داده و همچنین قرار بوده یک صد تن از افراد این تحریک را آزاد کند که تاکنون انجام نداده است.

تحریک طالبان پاکستان علاوه کرده است که دولت پاکستان همچنین قرار بوده که کمیته ای را برای پیشبرد مذاکرات صلح ایجاد کند که تاکنون با گذشت یک ماه این کار را انجام نداده است.

گفتنی است که ماه گذشته گزارش هایی مطرح شد مبنی بر این که سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان (افغانستان) میانجی گری و میزبانی مذاکرات صلح میان دولت و تحریک طالبان پاکستان را در ولایات کابل و خوست بر عهده داشته است.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان نیز در جریان سفرش به پاکستان برای اشتراک در نشست تروئیکای توسعه یافته نیز در صحبت با یکی از رسانه های پاکستانی تایید کرد که امارت اسلامی طالبان افغانستان میانجی گری این مذاکرات را بر عهده دارد.  

این گفتگوهای پنهانی صلح با میانجی گری امارت اسلامی طالبان افغانستان، منجر به توافق یک آتش بس موقت یک ماهه میان دولت و تحریک طالبان پاکستان با گزینه «تمدید» مشروط بر توافق طرفین گردید.

مدت اعتبار این آتش بس موقت روز پنجشنبه ۱۸ قوس به اتمام رسید و تحریک طالبان پاکستان با متهم ساختن حکومت پاکستان به نقض این توافق، از تمدید آن خودداری کرده است.  

تحریک طالبان پاکستان در بیانیه اش گفته است: «بگذارید هم اکنون مردم پاکستان قضاوت کنند که این دولت پاکستان است که از توافقات پیروی نمی کند، یا تحریک طالبان پاکستان؟ در این حالت تمدید آتش بس وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:

پاکستان نیز به دست طالبان می افتد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا