سیاستِتیتر یک

طالبان افغانستان میانجی گر مذاکرات صلح دولت پاکستان با طالبان پاکستان

تحریک طالبانی پاکستان پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان در بیانیه ای به ملا هبت الله آخندزاده رهبر این گروه تبریک گفت و اعلام کرد که آنها از هر تلاشی برای کمک به طالبان در افغانستان دریغ نخواهند کرد. گرچه طالبان در افغانستان بارها از آن پس اعلام کرده است که مشکلات تحریک طالبان پاکستان با دولت پاکستان است و دولت باید خود راه حلی برای این معضل پیدا کند.

اما عمران خان نخست وزیر پاکستان روز گذشته (جمعه ۹ میزان) در صحبت یا یک تلویزیون ترکیه گفت مذاکرات صلح دولت پاکستان با تحریک طالبان پاکستان در جریان است.

او پیش تر در مصاحبه ای دیگر با تلویزیون «تی آر تی» گفته بود که این مذاکرات با میانجی گری طالبان در افغانستان در حال انجام است و آنها (طالبان در افغانستان) به این پروسه کمک می کنند.

عمران خان گفته است که اگر تحریک طالبان پاکستان به پروسه صلح بپیوندند تمامی اعضای آن بخشیده خواهند شد.

او گفت: “هنوز چیزی قطعی نیست. اما من مخالف راه حل نظامی هستم. به عنوان یک سیاستمدار، معتقدم گفتمان سیاسی راه حل به جلو است. ما آنها را می بخشیم و آنها می توانند مانند شهروندان عادی باشند.”

تحریک طالبان پاکستان برای پیشبرد مذاکرات صلح و به نتیجه رسیدن آن سه شرط تعیین کرده است که از جمله جداسازی منطقه قبایلی نشین (فتا)، آزادی زندانیان شان و اجازه حمله سلاح به فرماندهان این تحریک بوده است.

تحریک طالبانی پاکستان نیز تایید کرده اند که یک عضو ۱۱ نفره از این گروه با میانجی گری طالبان در افغانستان در حال مذاکره با دولت پاکستان است و اگر نیاز باشد مدت زمان آتش بس نیز تمدید خواهد شد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا