• انتشار: ۱۷ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۵۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67479
پرینت

طالبان افغانستان علیه طالبان پاکستان اقدام نظامی می کند

رسانه های پاکستانی گزارش کرده اند چنانچه مذاکرات صلح میان تحریک طالبان پاکستان و دولت این کشور نتیجه ندهد، طالبان افغانستان وعده سپرده که علیه تحریک طالبان پاکستان اقدام نظامی می کند.

رسانه های پاکستانی به نقل از منابعی گزارش کرده اند که دولت موقت طالبان در افغانستان وعده سپرده چنانچه مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان نتیجه ندهد، آنها علیه طالبان پاکستان اقدام نظامی می کنند.

چند روز پیش گزارش هایی مطرح شد مبنی بر اینکه سراج الدین حقانی رئیس شبکه حقانی و سرپرست وزارت امور داخله دولت موقت طالبان نقش میانجی را در مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان دارد.

اکسپرس تریبون پاکستان در همین حال به نقل از منابعی گزارش کرده که سراج الدین حقانی تاکنون میزبان سه دور از مذاکرات رو در رو میان دولت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان در ولایت خوست و ولایت کابل بوده است.

پس از سقوط دولت پیشین در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، پاکستان لیستی از افراد تحت تعقیب خود را به مقام های طالبان ارائه کرد، که اما طالبان با پیشنهاد میانجی گری برای برگزاری مذاکرات صلح میان آنها به درخواست پاکستان پاسخ داد.

در همین حال، به نقل از منابع، دولت موقت طالبان به پاکستان پیشنهاد کرده است که چنانچه این مذاکرات صلح به سرانجام نرسد، علیه تحریک طالبان پاکستان اقدام نظامی می کند.  

«منصور احمدخان» سفیر پاکستان در کابل اما مشخصا در خصوص احتمال اقدام نظامی علیه تحریک طالبان پاکستان از سوی دولت موقت طالبان سخنی نگفته، اما به اکسپرس تریبون گفت: «طالبان در افغانستان به جانب پاکستان اطمینان داده اند که به هیچ جناحی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان و یا کشور دیگری را نخواهند داد و علیه این گونه گروه های مسلح، اقدام نظامی می کند.»

وی افزود: «دولت طالبان هیچ گاه اعلام نکرده که به تحریک طالبان پاکستان پناه می دهد، و در عوض همواره اعلام کرده که به هیچ جناح و گروهی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان و یا کشور دیگری را نخواهد داد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.