برگزیده هاسیاستِتیتر یک

طالبان از کشورهای دخیل در جنگ افغانستان غرامت می گیرد

ریچارد کمپ که مسئولیت رهبری سربازان انگلیسی را در افغانستان بر عهده داشت، می گوید که رژیم طالبان از انگلیس خواسته تا بابت ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان غرامت پرداخت کند.

نشریه میرور به نقل از این مقام انگلیسی نوشته است که رژیم طالبان که خود مسئول قتل عام و شکنجه در افغانستان است از انگلیس ادعای غرامت بابت حضور نظامی طی ۲۰ سال گذشته کرده است.

این نشریه می نویسد؛ «نوراحمد متوکل» یک مقام طالبان در وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید: “بریتانیا آماده است که بابت ۲۰ سال حضور نظامی­اش در افغانستان غرامت پرداخت کند و ما از این اقدام آنها استقبال می کنیم. متباقی کشورها نیز باید آماده پرداخت غرامت باشند.”

یک منبع آگاه در این خصوص می گوید: “هنوز نمی دانیم که آنها (طالبان) چه چیزی می خواهند اما احتمالا میلیاردها دالر از تمامی کشورهای دخیل در افغانستان طلب کنند. اینکه ما به آنها پرداخت می کنیم و یا نه مسئله دیگری است.”

ریچارد کمپ می افزاید “این یک توهین بزرگ است که گروهی که کشور را به تصرف نظامی خود در آورده از کشورهایی که در آنجا حمایت از دولت مشروع می کردند غرامت طلب کند.”

این فرمانده سابق انگلیسی علاوه کرد: “دولت بریتانیا نباید حتی یک ثانیه هم روی این موضوع فکر کند تا حتی یک «پنی» به این گروه پرداخت کند؛ این اولین خواسته از بی شمار خواسته های این گروه خواهد بود؛ گروهی که قادر به قتل، شکنجه و مطیع کردن به زور مردم است.”

«فیلیپ انگرام» یک افسر سابق استخبارات ارتش انگلیس نیز می گوید: “بریتانیا در موقعیت سختی قرار دارد. فکر می کنم دولت بریتانیا نباید غرامتی پرداخت کند، زیرا هر گونه عدم اتحاد میان کشورها سبب استثمار از سوی طالبان می گردد. طالبان خیلی زیرک هستند.”

وزارت دفاع بریتانیا از پاسخ به این پرسش که آیا غرامت جنگی پرداخت خواهد کرد یا خیر، امتناع کرده اما گفته است که مانند گذشته برای تلفات غیرنظامیان غرامت پرداخت خواهد کرد.  

یک سخنگوی این وزارت گفته است: “مرگ هر غیرنظامی یک تراژدی است. بریتانیا به دنبال آنست تا جایی که می تواند ریسک تلفات غیرنظامیان را کاهش دهد اما اینکه کلا ریسک این تلفات وجود نداشته باشد امکان پذیر نیست.”

نشریه میرور می نویسد که اطلاعات وزارت دفاع انگلیس نشان می دهد که طی سال های ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۳ برای ۲۸۹ مورد تلفات غیرنظامی غرامت پرداخت شده است.

برای مثال، یک خانواده تنها مبلغ ۱۰۴ پوند دریافت کرد، و یک خانواده دیگر بخاطر مرگ یک پسر ۱۰ ساله شان ۵۸۶ پوند دریافت کردند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا