• انتشار: ۱۱ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۳۲
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 58788
پرینت

طالبان از پروژه های چین در افغانستان حمایت می کند

نشریه اکونومیست افزود نمایندگان طالبان به شدت می‌خواهند از نظر سیاسی و اقتصادی از طرف این غول اقتصادی آسیا به رسمیت‌ شناخته‌ شوند و بنابراین از طرح‌های چین برای ساخت بزرگراه‌ها در افغانستان حمایت می‌کنند.

به گفته نشریه اکونومیست چین از نفوذ رو به رشدی در افغانستان برخوردار است و طالبان نیز از پروژه‌های این کشور در افغانستان حمایت می‌کند.

نفوذ روزافزون چین در افغانستان طی سه سال گذشته ارتباط این کشور را با طالبان به طور چشم‌گیری افزایش داده است.

این نشریه افزود که نمایندگان طالبان به شدت می‌خواهند از نظر سیاسی و اقتصادی از طرف این غول اقتصادی آسیا به رسمیت‌ شناخته‌ شوند و بنابراین از طرح‌های چین برای ساخت بزرگراه‌ها در افغانستان حمایت می‌کنند.

براساس این گزارش، طالبان همچنین اظهار کرده‌اند که از پروژه مس عینک، بزرگترین معدن مس جهان، حمایت می‌کند.

پیش از این نیز «فایننشیال تایمز» به نقل از منابعی از مذاکرات دیپلمات‌های چینی با طالبان در پکن خبر داده بود و نوشته بود که چین به طالبان پیشنهاد داده در صورتی که پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان صلح و امنیت را در این کشور تضمین کند، پکن نیز به سرمایه‌گذاری گسترده در افغانستان بویژه مناطقی که طالبان حضور بیشتری دارد، اقدام می‌کند.

براساس این گزارش، مواردی چون ساخت جاده، سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و زیرساخت‌ها، ساخت نیروگاه‌های برق و انتقال نفت و گاز از کشورهای آسیای مرکزی از جمله پیشنهاداتی است که چین در مذاکرات خود با طالبان به آنها اشاره کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.