• انتشار: 10 می 2020
  • ساعت: 14:37
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44179
پرینت

طالبان از نقش هند در بازسازی آینده افغانستان استقبال کرد

به دنبال سفر زلمی خلیلزاد به دهلی نو و پیشنهاد گفت و گوی مستقیم هند با طالبان اکنون طالبان اعلام کرده اند که از نقش هند در بازسازی آینده افغانستان استقبال می کنند.

طالبان اعلام کردند تمایل دارند روابط مثبت با هند داشته باشند و در این راستا از مشارکت هند در ساخت آینده افغانستان استقبال می کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دفتر سیاسی این گروه در دوحه قطر، گفت:«براساس منافع ملی و احترام به روابط متقابل، طالبان مایل هستند با تمام کشورهای همسایه خود از جمله هند رابطه مثبت داشته باشند و به همین دلیل از همکاری و مشارکت هند در بازسازی آینده افغانستان استقبال می کند.»

به نقل از رسانه هندی«ایندیا زی نیوز» شاهین افزود طالبان اما برای بیرون از افغانستان برنامه ای ندارند.

طالبان در حالی این اظهار نظر را مطرح می کنند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در سفر اخیرش به دهلی نو گفته بود هند باید نگرانی هایش در مورد تروریزم را به طور مستقیم با طالبان بیان کند.

این درحالی ست که براساس برخی تحلیل ها اظهارات تازه خلیلزاد که در دیدار با مقامات هندی بیان شد سطوحی از فوریت ها را در خود دارد: تلاش امریکا برای شریک ساختن هند در پروسه سیاسی داخلی افغانستان می تواند به برخی فرمول های که مجاری مختلفی را ایجاد خواهد کرد منجر شود.

براساس گزارش رسانه‎های هندی؛ ایالات متحده از هند خواسته که از نفوذ و توانایی خود در روند سیاسی افغانستان که منجر برقرای ثبات و امنیت و پذیرش گروه‌های مختلف می‌شود، استفاده کند.
 
به گزارش این رسانه هندی، گوتام موکوپادایا سفیر پیشین هند در افغانستان گفته است «گفتگوی هند با طالبان دشوار خواهد بود، در حالی که این گروه شرایطی برای مذاکره وضع کرده و از به رسمیت شناختن نیروهای دموکراتیکی که ما از آنها پشتیبانی می‌کنیم، امتناع می‌ورزد.»
 
این دیپلمات سابق هندی به زی‌نیوز گفت اگر ایالات متحده امریکا، هند را به پیوستن به روند صلح افغانستان و گفتگو با طالبان ترغیب می‌کند، فقط برای سهولت روند خروج آنها است.
 
این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان در دور جدیدی از سفرهایش به کشورهای منطقه روز جمعه در هند با مقامات این کشور گفتگو کرد.
 
خلیل‌زاد دو روز قبل در مصاحبه با رسانه‌ی د هندو گفته بود هند نقش مهمی را در پیشرفت افغانستان داشته، اما در تلاش‌های بین‌المللی صلح نقشی بازی نکرده است.
 
به گفته‌ی خلیل‌زاد، هند و افغانستان با هم روابط تاریخی دارند، گفتگو میان هند و طالبان و مطرح شدن نگرانی هند از مسأله تروریسم نیز مهم است که بین طرفین مطرح شود.
 
وزارت خارجه امریکا اعلام کرده زلمی خلیل‌زاد اخیرا دور تازه‌ی سفرش به قطر، هند و پاکستان را آغاز کرده و بحث و گفتگو در مورد صلح افغانستان، هدف اصلی سفر خلیل‌زاد گفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.