• انتشار: ۱۳ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۳:۲۲
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4852
پرینت
پنتاگون:

“طالبان از سوی پاکستان حمایت مالی و لوجیستکی می شوند”

یک مقام ارشد سابق پنتاگون می گوید طالبان که طی سالها مسئولیت حملات مرگبار به افغانستان را بر عهده دارند از سوی پاکستان حمایت مالی و لوجیستکی می شوند.

دیوید اس سیدنی که معاون دستیار وزارت دفاع ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان در طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بود می گوید “تمامی مهمات جنگی و بمب هایی که طالبان در خاک افغانستان استفاده می کرده اند نشان گر این است که این گروه از حمایت مالی و لوجیستکی برخوردار بودند تا بتوانند این تجهیزات جنگی را از انبارهای خود در پاکستان به هر نقطه ای از افغانستان که نیاز دارند انتقال دهند.

آقای سیدنی که در نشست کنگره آمریکا صحبت می کرد افزود طالبان فراتر از دریافت حمایت های مالی و لوجیستکی از منابعی در پاکستان، اکثر جنجگویان خود را از قومیت پشتون که در مساجد افراطی در نوار مرزی پاکستان و افغانستان آموزش دیده اند بدست می آورد.

وی همچنین علاوه کرد اکثر این جنگجویان از خانواده هایی هستند که سال ها پیش به دلیل جنگ و ناامنی افغانستان را به مقصد پاکستان ترک کرده بودند، و بسیاری دیگر در همان پاکستان به دنیا آمده اند و در همانجا آموزش دیده اند و اولین سفر خود را به افغانستان برای انجام حملات انتحاری انجام می دهند.

آقای سیدنی می گوید که تمامی حملاتی که در کابل و ولایت خوست از سوی شورشیان انجام می شود تحت مسئولیت شبکه حقانی است؛ شبکه ای که سال هاست با سازمان استخباراتی پاکستان در ارتباط می باشد.

سیدنی به مقامات افغانستان هشدار داد که با شورشیانی روبرو هستند که مانند ۱۴ سال پیش با تجهیزات کامل آماده اند تا حملات زمستانی و از پیش طرح ریزی شده خود را در زمستان ۲۰۱۶ عملی سازند.

اندرو ویلدر معاون موسسه صلح آمریکا که در همین نشست نیز حضور داشت گفت اصلی ترین هدف و استراتژی پاکستان در افغانستان این است تا از نفوذ بیشتر هند در این کشور خودداری کند.

وی گفت بیشتر از دو دهه است که طالبان و شبکه حقانی یکی از مهمترین استراتژی ها نظامیان پاکستان برای جلوگیری از نفوذ هند در افغانستان می باشد.

آقای ویلدر همچنین افزود بیش از یک دهه است که آمریکا و ناتو تلاش می کنند تا پاکستان را ترغیب کنند دست از حمایت از طالبان و شبکه حقانی بردارد و برای این شورشیان پناهگاه فراهم نکند، اما این کاملا آشکار است که پاکستان با این استراتژی چندین ساله خود بعید است به یکباره دست از این تصمیم خود بردارد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.