سیاست

طالبان: از تمام امکانات لازم برای تامین امنیت اتباع افغانستان در اوکراین استفاده می کنیم

امارت اسلامی طالبان در واکنش به ادامه درگیری های نظامی روسیه و اوکراین گفته است که از تمامی امکانات لازم برای تامین امنیت اتباع افغانستان و انتقال آنها به مکان امن استفاده می کند.

داکتر محمد نعیم سخنگوی طالبان در دفتر سیاسی آنها در دوحه پایتخت قطر می گوید که امارت اسلامی نگران امنیت افغان ها و محصلین ساکن در اوکراین است.

وی گفت: «امارت اسلامی از همه وسایل و منابع موجود برای تامین امنیت جان هموطنان خویش و انتقال آنها به مکان امن استفاده می کند.»

آقای نعیم افزوده است که وزارت خارجه طالبان با برخی از کشورهای منطقه و سازمان های بین المللی در این مورد از نزدیک در تماس است.

گفتنی است که در کنار محصلان افغان که مشغول تحصیل در دانشگاه های اوکراین بوده اند، شماری از شهروندان افغانستان پس از سقوط دولت پیشین در کابل در جریان عملیات تخلیه به اوکراین منتقل شدند تا پس از بررسی پرونده هایشان به کشورهای ثالث انتقال داده شوند.

روسیه از صبح روز پنجشنبه (۵ حوت) لشکرکشی نظامی خود را به اوکراین از تمامی جهات و از طریق دریا، زمین و هوا آغاز کرده و براساس گزارش ها تاکنون چندین شهر مهم اوکراین را به تصرف خود در آورده است.

همچنین گزارش ها از رسانه های بین المللی حاکی از آنست که نیروهای روسیه تا چند کیلومتری شهر «کی یف» پایتخت اوکراین نیز رسیده اند.

روسیه اما می گوید که قصد تصرف اوکراین را ندارد و این اقدام نظامی خود را صرف غیرنظامی سازی اوکراین و مخالفت با تلاش های این کشور برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا