سیاست

 طالبان از تصمیم پوتین برای خروج رهبران این گروه از لیست سیاه استقبال کرد

امارت اسلامی طالبان با استقبال از تصمیم ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر خروج رهبران این گروه از لیست سیاه استقبال و تاکید کردند به دنبال تعامل و روابط مثبت با جهان بر اساس اصل رابطه متقابل می باشند.  

عبدالقهار بلخی؛ سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییترش نوشت این وزارت از اظهارات رییس جمهوری روسیه مبنی بر حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه آن کشور استقبال می‌کند.

او افزود: «همان‌طور که فصل جنگ به پایان رسیده‌است، کشورهای جهان نیز باید تغییر مثبتی در رابطه و رویکرد خود در قبال افغانستان ایجاد کنند. ما به دنبال روابط مثبت با جامعه بین‌المللی بر اساس اصل رابطه متقابل هستیم.»

پیش‌تر کرملین اعلام کرده‌بود روسیه با جامعه جهانی، به ویژه سازمان ملل متحد، در مورد موضوع حذف طالبان از لیست سازمان‌های تروریستی هم‌عقیده است.

پسکوف در این باره با اشاره به سخنان پوتین در مورد این موضوع گفت از آن‌جا که این تصمیم سازمان ملل متحد است، نمی‌توان سازوکار جداگانه‌ای درباره آن در روسیه ایجاد کرد.

سخنگوی کرملین همچنین تایید کرد روسیه بر نظرات نهادهای سیاسی بین‌المللی تکیه کرده‌است.

ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهوری روسیه در نشست «والدای» در سخنانی درباره احتمال به رسمیت شناختن طالبان گفته‌بود: «به نظر می‌رسد به این مرحله (به رسمیت‌شناختن طالبان) نزدیک می‌شویم.»

وی همچنین افزوده‌بود موضع روسیه حرکت به سمت این مسیر است؛ اما چنین تصمیم‌هایی باید مطابق همان شیوه‌ای که این گروه را به عنوان گروه تروریستی در لیست سیاه قرار داد، صورت پذیرد.

به گفته رییس جمهوری روسیه، مسکو در آینده نزدیک طالبان را از فهرست سیاه خود خارج می‌کند.

روسیه در سال ۲۰۰۳ طالبان را سازمانی تروریستی خواند؛ اما علاوه نشست هفته پیش، در چند سال گذشته دو نشست در مورد گفت وگوهای صلح افغانستان با حضور نمایندگان طالبان را میزبانی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا