برگزیده هاسیاستِتیتر یک

طالبان از امریکا فرصتی چهارماهه برای تشکیل دولت همه شمول خواسته است

نمایندگان طالبان به رهبری امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در نشست اخیر خود با نمایندگان امریکا به رهبری «توماس وست» نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، از این کشور فرصتی چهار ماهه برای ترسیم یک «نقشه راه» جهت تشکیل دولت همه شمول در افغانستان خواسته اند.

منابع مطلع به سی ان ان نیوز ۱۸ گفته اند که نمایندگان طالبان به مقام های امریکایی گفته اند که این فرصت چهار ماهه را برای مشورت با رهبران ارشد طالبان جهت چگونگی تشکیل دولت همه شمول نیاز دارند.

این منابع اما علاوه می کنند که به نظر می رسد طالبان با این کار فقط به دنبال خریدن زمان برای خود هستند و باید دید که در عمل اقدامی انجام می دهند.

لازم به ذکر است که حدود ۱۰ روز پیش هیات طالبان به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان به دوحه پایتخت قطر سفر کرد و در دومین دور از نشست های مستقیم خود پس از روی کار آمدن مجدد در افغانستان، با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا دیدار نمود.

بسیاری از کارشناسان سیاسی افغانستان در همان زمان اعلام کردند که این نشست به لحاظ سیاسی بسیار با اهمیت است، زیرا قرار است در این نشست چگونگی روابط آینده افغانستان با جامعه جهانی بررسی گردد.   

اما پس از اتمام این نشست، طرفین گزارش دقیقی از جزئیات گفتگوهایشان منتشر نکردند و تنها به برخی مسایل عمومی مانند حمایت های بشردوستانه و حفظ حقوق شهروندان بویژه زنان اشاره کردند.

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

  1. امریکایان به دنبال تامین منافع شخصی شان در منطقه است و از همین رو میخواهد برای بدست آوردن آن بالای جامعه بشری افغانستان فشار وارد کند که بار سنګین را بالای شانه های ملت ګذاشته است ولی در برابر حکومت که اکنون در افغانستان حکمرانی میکند طور رفتار میکند که ګویا عامل تمام مسایل و معضله های پیش آمده آنها است در حالیکه افغانستان را خارجیان بدون مسئولیت ترک کرده است و جبران خطا های سیاسی شان و همچنان به جا گذاشتن وضعیت نا هنجار و طاقت پرسا را امریکا و متحدین آن در افغانستان به میراث ماندند.
    به نظرم اگر همکاری با بشر در افغانستان با تعاملات سیاسی مزج نشود به خیر جامعه است و درک این مسئولیت به دوش سازمان های بین مللی و جامعه بین المللی است.

  2. سلام..اگر امارت اسلامی تشکیل و دلت همه شمول را واقعا بسازدیعنی از اقشار مختلف کشور نه انانیکه در دولت غنی بوده اند چرا آنها همه دوز چپاول گر یک گروه خائن بوده که ما دیدیم که حتا ریس جمهور با فرارکردن همه پول با نگ را باخود به سرقت برو اما مااز‌دیگران آن چه شکوه و شکایت کنیم امارت اسلامی تشکیل دولت‌فراه گیر جاه دادن زنها در امورات دولت به نفع ملت و کشور ماستدرین صورت همه کشور های جهان ما را‌به رسمیت شناخته و ازاین بهران اقتصادی بیرونشده به خیرهمه ملت ما خواهد بود…شعر عشقری است که گفته ..خوردن وبوردن خود را سیر کردن،…یک چمچه آش به ما ندادندنظر یعنی زیاد است اما گفته نمیشود که‌بنویسم‌ ♥️✍

  3. که چیرى طالبان هم شمول دولت جوړ کړى دځیر په شان دولت به نوى بل کی داسیا په ګاونډ کى به ډیر قوى دولت وى

  4. طالبان دنبال هدف خود وامریکای ها دنبال هدف خود هستند هیچ یک از دوطرف قضیه به دنبال حل چالش های افغانستان نیستند.. طالبان مشروعیت جهانی میخواهند آمریکایی ها به دنبال تعهدات قبلی خود هستند…
    وای به حال ملت غمگین ودرد مند افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا