سیاست

طالبان آماده ختم جنگ از راه های دیپلماتیک نیستند

وزارت امور خارجه روز چهارشنبه، سی‌ام سرطان، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این وزارت صحبت‌های اخیر ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان پیرامون آماده‌گی طالبان برای دستیابی به راه حل سیاسی و «احتمال استیلای بالقوه طالبان بر قدرت» را بررسی کرده است.

این وزارت تصرح کرد طالبان از زمان امضای موافقت‌نامه دوحه، تعهدات‌شان را در قبال کاهش خشونت‌ها، قطع رابطه با گروه‌های تروریستی و انجام مذاکرات جدی روی آتش‌بس و رسیدن به توافق سیاسی پی‌هم نقض کرده‌اند.

وزارت خارجه تأکید کرد عمل‌کرد گروه طالبان بیان‌گر این واقعیت است که این گروه بر خلاف اظهارات‌شان، در عمل آماده حل سیاسی بحران افغانستان نیستند.

این وزارت اما تصریح کرد در مقابل دولت افغانستان همه تعهداتش را به‌شمول رهایی بیش از شش‌هزار زندانی طالبان عمل کرده و پیوسته بر مذاکرات روی مسایل اساسی از جمله آتش‌بس فوری تأکید کرده است.

به گفته وزارت خارجه، به همین دلیل دولت افغانستان هیأت مذاکراتی باصلاحیت را تشکیل داد و با تعهد کامل در مذاکرات صلح دوحه، به شمول دور سوم کنونی، شرکت کرده است. وزارت خارجه افزوده است: «هم‌چنان برای اثبات جدیت و تعهد خویش به پروسه صلح، اخیراً جمهوری اسلامی افغانستان هیأت عالی‌رتبه سیاسی را برای حمایت از تیم مذاکراتی جمهوری و برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح با طالبان به دوحه فرستاد؛ اما با وجود این تلاش‌ها، تا هنوز نشانی از تعهد طالبان برای قطع خشونت‌ها، اجتناب از راه حل نظامی، و رسیدن به توافق سیاسی دیده نمی‌شود.»

وزارت خارجه اما تأکید کرد اگر ضمیر کابلوف به اطلاعات و معلومات قابل اعتماد دست‌رسی دارد که اراده واقعی طالبان برای حل مسالمت‌آمیز جنگ را نشان دهد، با این وزارت شریک کند تا مطابق آن به پیش‌رفت‌های بیش‌تری در روند صلح دست یابد.

از سوی دیگر این وزارت افزود مطرح‌کردن امکان دست‌یابی نظامی طالبان به قدرت سیاسی در مغایرت با اعلامیه نشست «ترویکای گسترده» مسکو و قطع‌نامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل و مخالفت جامعه جهانی با برگشت امارت طالبانی قرار دارد.

با این حال وزارت خارجه از تلاش‌های صلح روسیه در چارچوب فارمت مسکو، ترویکای گسترده و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی کرده است.

این وزارت اما گفت انتظار دارد تا شرکای بین‌المللی افغانستان طالبان را در قبال تعهدات‌شان مسوول قرار دهند و فشارهای لازم را بر آن‌ها وارد کنند تا دست از خون‌ریزی بردارند و به راه حل سیاسی از طریق مذاکرات واقعی و معنادار تن دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا