• انتشار: 8 ژانویه 2019
  • ساعت: 00:20
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31461
پرینت
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

طالبان آماده است سلاح های خود را زمین بگذارد

دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با ابراز خوشبینی درباره نقش این کشور در مذاکرات صلح افغانستان گفته است که گروه طالبان آماده است سلاح‌هایش را زمین بگذارند.

به گزارش رها، به نقل از اِکنا، آقای شمخانی گفته است که در مذاکرات ایران با گروه  طالبان، دولت افغانستان محور است. شمخانی  گفته است:

“به دنبال کمک به دولت افغانستان برای تحقق ثبات در این کشور هستیم. طالبان نیز به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند. در این راستا جمهوری اسلامی به دلیل نیات صلح طلبی و عدم سلطه‌گری می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسند.”

آقای شمخانی تأکید کرد که مذاکره ایران با طالبان “حتما منجر به مذاکره با داعش و امثال آن نخواهد شد.”

او قصد ایران را در این مذاکرات، تأمین امنیت منطقه دانسته است.

در همین حال ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به نقل از امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، نوشته است: هدف ایران از وارد شدن به مذاکرات صلح افغانستان و طالبان، “خیرخواهی و با هماهنگی دولت افغانستان به منظور بازگشت صلح و ثبات به این کشور” است.

حدود دو هفته پیش آقای شمخانی در سفری به کابل با مقام‌های دولت وحدت ملی دیدار کرد و درباره گفتگوهای ایران با طالبان جزئیاتی را ارائه کرد و گفت که این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

دولت افغانستان در واکنش به مذاکرات ایران با طالبان گفته است که تلاش‌ها برای صلح باید از طریق دولت این کشور صورت بگیرد.

هفته پیش یک هیأت از گروه طالبان به ایران سفر کرده و با مقامات جمهوری اسلامی ایران مذاکره داشت و به تعقیب آن سید عباس عراقچی به کابل سفر کرد تا جریان مذاکرات جمهوری اسلامی را با رهبران افغانستان در میان بگذارند.

این در حالی است که طالبان نشست جده را که قرار بود با زلمی خلیل زاد مذاکره کنند لغو کرده و به دنبال تغییر مکان مذاکره با خلیل زاد است و سعی دارد این مذاکرات در قطر انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.