فرهنگی هنری

طالبان: آبده تاریخی حکیم ناصر خسرو از چنگ مافیای آثار باستانی نجات داده شد

مسوولان فرهنگی بدخشان و موسسات همکار طی یک سفر به ولسوالی یمگان ولایت بدخشان از دو آبده تاریخی در این ولسوالی که متاثر از جنگ و نا امنی شده بود دیدن کردند.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت بدخشان در جریان سفرش قسمت های تخریب شده این آبده را مورد بررسی قرار داد و در یک گرد همایی به باشندگان این ولسوالی گفت که  آبدات تاریخی هویت ملت ها را به معرفی می‌گیرد و مردم باید جهت حفظ و نگهداری آن همکاری جدی نمایند.

وی گفت: «مافیای آثار باستانی می خواستند با استفاده از موقعیت جنگ و نا امنی های اخیر مقبره ناصر خسرو را تخریب و آثار باستانی را به سرقت ببرند، اما نتوانستند داخل مغاره که حکیم دفن است کاوشگری نمایند.»

رئیس اداره فرهنگ طالبان طی سخنانی با مردم محل از اهمیت آبدات تاریخی سخن گفت و یک نگهبان را جهت حفاظت از این آبده استخدام کرد که از تخریب و نابودی بیشتر آن جلوگیری شود.

مقبره حکیم ناصر خسرو در ولسوالی یمگان ولایت بدخشان واقع شده و نخستین بار در سال ۱۱۰۹ هجری تعمیر گردید و بار دوم در سال ۲۰۱۱ توسط دفتر کلتوری آغا خان سروی و در سال ۲۰۱۴ کار عملی آن آغاز گردید و با در نظر داشت قدامت تاریخی آن اعمار شد.

این آبده تاریخی در سال های اخیر و افزایش جنگ و ناامنی ها در ولایت بدخشان متاثر گردیده و همه روزه گوشه هایی از این آبده تاریخی رو به ویرانی می رود.  

با این حال مسئولان اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان وعده می دهند که در آینده نزدیک دوباره بصورت اساسی با در نظر داشت قدامت تاریخی آن این آبده تاریخی را مرمت کاری خواهند کرد.

در همین حال باشندگان ولسوالی یمگان وعده بر همکاری و حفظ آبده تاریخی داده و افزودند که در کنار مرمت کاری این آبده تاریخی باید به اعمار سرک ها، و دیگر پروژه های عمرانی این ولسوالی نیز توجه صورت گیرد.

ولسوالی یمگان در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان قرار دارد که مردم آن در فقر و محرومیت های اقتصادی شدیدی بسر می برند.

گفتنی است که «ابو معین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی» معروف به «ناصر خسرو» متولد ۳۹۴ و درگذشته ۴۸۱ هجری قمری از شاعران بزرگ فارسی زبان، فیلسوف، طبیب و از مبلغان مذهب اسماعیلی بود.

او در قریه قبادیان ولایت بلخ متولد شد و در ولسوالی یمگان ولایت بدخشان درگذشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا