دیدگاه ها

طالبان، «ماین» زیر پای پاکستان

پاکستان سال هاست که با استفاده ابزاری از طالبان در پی تحقق سیاست عمق استراتژیک خود در افغانستان می باشد و براساس مستندات موجود در حملات تهاجمی طالبان در افغانستان قبل از سقوط دولت پیشین، حمایت های تسلیحاتی، روحی و روانی و لوجستیکی اسلام آباد بود که به طور عمده به پیشروی های این گروه و در نهایت به تسلط دوباره طالبان بر افغانستان منجر شد.

درست در زمانیکه پاکستان باید از خوشی های حمایت های خود از طالبان لذت ببرد، درگیر جنجال های کلان تر با گروه تحریک طالبان پاکستان شده است و بیم گسترده تر شدن جنگ این گروه علیه حکومت پاکستان وجود دارد.

«انجمن بین المللی امنیت و حقوق بشر» در کانادا در گزارش روز چهارشنبه خود نوشت پس از روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، حملات تروریستی در پاکستان افزایش یافته است.

براساس این گزارش با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، داعش شاخه خراسان که با طالبان در حال جنگ است به یک تهدید در منطقه تبدیل شده است.

عوامل داعش که بر آسیای جنوبی تمرکز دارند در حال جنگ با حاکمان تازه کابل می باشند و آب را برای هم طالبان و هم پاکستان که با اعتماد به نفس بالا منتظر دستاوردهای حمایت های مالی خود از طالبان در چارچوب عمق استراتژیک بود، گل آلود می کنند.

گزارش می افزاید طالبان ماینی ست که پاکستان پای خود را روی آن گذاشته است.

از سویی هم با خروج امریکا و رسیدن دوباره طالبان به قدرت در افغانستان، داعش شاخه خراسان چندین حمله انتحاری در افغانستان و پاکستان انجام داده است.

این حملات سبب شده داعش شاخه خراسان فرصت های سیاسی برای تبدیل شدن به یک نیروی ضد طالبان و متحدانش در پاکستان را به دست بیاورند.

گزارش این اتاق فکر کانادایی می افزاید افزایش حملات تروریستی در پاکستان پس از پیروزی طالبان برخلاف ادعای عمران خان مبنی بر شکست تروریزم بوده است.

براساس گزارش، حملات تروریستی در پاکستان پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان پنجاه و شش درصد افزایش یافته است. جرقه پیشروی های طالبان در افغانستان در ماه می سال گذشته میلادی و با حمایت های لوجیستیکی پاکستان و اعزام شش هزار جنگجوی تحریک طالبان پاکستان و دیگر گروه های  افراطی سنی که با طالبان نزدیکی ایدئولوژیکی دارند به افغانستان در حمایت از طالبان زده شد.

مترجم: حفیظ الله رجبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا