سیاستِتیتر یک

طالبان، سهیل شاهین را به عنوان نماینده خود درسازمان ملل معرفی کرد

این در حالیست که غلام اسحاق­زی نماینده دولت پیشین در سازمان ملل متحد همچنان در سمت خود باقی مانده و از سازمان ملل نیز خواسته تا در این سمت باقی بماند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۹ سنبله) نامه ای با سربرگ امارت اسلامی افغانستان از سوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان دریافت کرد که در آن طالبان سهیل شاهین را به عنوان نماینده خود در آن سازمان معرفی کرده و خواهان حضور وی و سخنرانی در هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده است.

لازم به ذکر است که هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از ۲۱ سپتامبر (۳۰ سنبله) الی ۲۷ سپتامبر (۵ میزان) در مقر این سازمان در نیویورک برگزار می گردد.

«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به خبرگزاری پی تی آی گفت در نامه طالبان همچنین نگاشته شده بود که محمد اشرف غنی سر از تاریخ ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ (۲۴ اسد) از سمت ریاست جمهوری برکنار شده و کشورهای جهان دیگر نباید او را به عنوان رئیس جمهور بشناسند.

طالبان در نامه شان همچنین به موضوع آقای اسحاق­زی اشاره کرده و گفته اند ماموریت دایمی نماینده افغانستان در سازمان ملل به اتمام رسیده و او دیگر از افغانستان نمایندگی نمی کند.

سخنگوی آنتونیو گوترش افزود که از طرفی آقای اسحاق­زی نیز در نامه ای به دفتر سازمان ملل متحد خواهان ابقای سمتش شده و لیستی از اشتراک کنندگان به نمایندگی از افغانستان را در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده است.

آقای فرحان حق علاوه می کند که دفتر دبیرکل سازمان ملل هر دو درخواست را به «کمیته اعتبارسنجی» هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال کرده است؛ در نهایت این کمیته تصمیم خواهد گرفت که چه کسی از افغانستان در مجمع حال حاضر نمایندگی کند.

لازم به ذکر است که کمیته اعتبارسنجی سازمان ملل متشکل از ۹ عضو است که پیش از آغاز هر اجلاس عمومی این سازمان به پیشنهاد رئیس اجلاس تعیین می گردد. عبدالله شهید (وزیر امور خارجه مالدیو) به عنوان رئیس هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتخاب شده است.

کشورهای سویدن، آمریکا، چین، روسیه، باهاماس، نامیبیا، سیرالئون، بوتان و چیلی امسال اعضای تشکیل دهنده این کمیته هستند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا