برگزیده هاسیاست

طالبان، روسیه و اوکراین را به خویشتن داری دعوت کرد

وزارت خارجه طالبان نسبت به لشکرکشی نظامی روسیه به اوکراین واکنش نشان داده و در بیانیه ای خنثی دو کشور را دعوت به خویشتن داری کرده است.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان امروز (جمعه ۶ حوت) بیانیه ای را از این وزارت منتشر کرده که در آن آمده است امارت اسلامی اوضاع در اوکراین را از نزدیک نظارت می کند و نسبت به تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی می کند.

بیانیه علاوه می کند امارت اسلامی از هر دو کشور می خواهد از رفتارهایی که سبب افزایش خشونت ها می گردد خودداری نموده و مناقشات بوجود آمده را از طریق مسالمت آمیز و گفتگو حل کنند.

وزارت خارجه طالبان همچنین از دو کشور خواسته که به حفظ جان اتباع و محصلان افغانستان در اوکراین توجه نمایند.

لازم به ذکر است که صبح زود روز گذشته (پنجشنبه ۵ حوت) نیروهای نظامی روسیه از چندین جبهه و از طریق دریا، زمین و آسمان وارد خاک اوکراین شده و حملات سنگینی را علیه مواضع این کشور آغاز نمودند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اما می گوید که هدف وی از این تهاجم نظامی، تسخیر اوکراین نیست و فقط به دنبال غیرنظامی سازی این کشور می باشد.

او همچنین از مدت ها پیش از اوکراین خواسته بود تا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو نپیوندد و ناتو نیز نیروهایش را از شرق اروپا خارج سازد.  

در تصاویری که در شبکه های اجتماعی از سوی شهروندان اوکراین منتشر شده دیده می شود که روسیه حملات گسترده ای را راه اندازی کرده و عملا چند شهر اوکراین را به تصرف خود در آورده است و پرچم روسیه را نیز در آن مکان ها برافراشته اند.

کشورهای غربی به شمول امریکا که اوکراین را از متحدین خود می نامند تاکنون اقدام موثری برای دفاع از این کشور نکرده و فقط به بیانیه های تند و تیز علیه روسیه بسنده کرده اند.

دولت اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که در اولین روز حمله روسیه به این کشور بیش از ۱۶۰ غیرنظامی اوکراینی جان خود را از دست داده اند.

وزارت دفاع این کشور همچنین امروز گفت که در پی مقاومت نیروهای مسلح اوکراین، نیروهای روسیه تا ساعات اولیه روز پنجشنبه حدود ۸۰۰ نفر تلفات دادند.

این وزارت افزوده که نیروهای اوکراین بیش از ۳۰ تانک روسیه، ۷ هواپیما و ۶ هلی کوپتر روسی را منهدم کرده اند.

با این وجود، بسیاری از کارشناسان جنگ بر این باورند که جنگ روسیه علیه اوکراین یک جنگ کاملا نابرابر است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا