- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

ضمیر کابلوف: روسیه و مسکو نباید به افغانستان راه حل تحمیل کنند

کابلوف در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیه ۲۴» گفت روسیه و امریکا در مذاکرات توافق کردند که مسایل افغانستان باید توسط خود افغان ها حل و فصل شود و مسکو و واشینگتن از این روند حمایت کنند.

وی افزود: ما در یک موضوع مهم به توافق رسیدیم و آن اینکه اگرچه امریکا و روسیه دو قدرت کلان در جهان است اما نباید به طرف های افغانی راهکار و نسخه تحمیل کنند.

این مقام روس ادامه داد: «ما همچنین توافق کردیم به طرف های افغانی که فقط شامل دولت نمی شوند و طالبان هم بخشی از آن است، فرصت بدهیم تا به راهکار قابل قبولی دست یابند.»

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان خاطرنشان کرد مسکو آماده همکاری با واشینگتن برای حل مساله افغانستان است و دو طرف راهکار چند بخشی را دنبال می کنند.

کابلوف گفت: باید به ملت افغانستان این شانس را داد تا به صلح و آرامش در کشور خود دست پیدا کنند و سرنوشت کشور خود را در دست بگیرند.

کابلوف با ابراز امیدواری از اینکه در سال ۲۰۱۹ در حل مساله افغانستان جهشی چشم گیر صورت بگیرد، افزود: افغان ها به طور جدی به فکر تعین سرنوشت خود هستند، همه این عوامل ازجمله مذاکرات افغانها در مسکو و گفت وگوهای امریکا با طالبان و نمایندگان دولت شرایط برای جهش در حل مساله افغانستان در سال جاری را فراهم کرده است.

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان در خصوص احتمال لغو تحریم های جنبش طالبان هم گفت: روسیه و امریکا آماده است برای حمایت از روند حل و فصل مساله افغانستان، رفت و آمد آن دسته از اعضای ارشد طالبان که در لیست تحریم شورای امنیت قرار گرفته اند، را تسهیل کنند.