• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۱۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54871
پرینت

ضمیر کابلوف: روسیه برای برگزاری نشست بین المللی در مورد افغانستان است

آقای کابلوف روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ حوت) در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روسیه گفت علی‌رغم گزارش‌ها مبنی بر ازسرگیری مذاکرات بین‌الافغانی پس از وقفه یک‌ونیم ماهه در دوحه، این مذاکرات به بن‌بست خورده است.

ضمیر کابولوف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان گفت کشورش در حال آماده‌سازی تدارکات نشست بین‌المللی افغانستان در مسکو است.

آقای کابلوف روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ حوت) در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روسیه گفت علی‌رغم گزارش‌ها مبنی بر ازسرگیری مذاکرات بین‌الافغانی پس از وقفه یک‌ونیم ماهه در دوحه، این مذاکرات به بن‌بست خورده است.

وی علاوه کرده است که ما از هر دو جانب می‌خواهیم تا برای پیش‌برد روند آشتی ملی در افغانستان از خود نرمش نشان دهند.

به گفته‌ نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان، مساله انتقال محل برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مربوط به تصمیم طرف‌های مذاکره‌کننده است.

آقای کابلوف گفته است: «ما این احتمال را دور از انتظار نمی‌دانیم که یکی از دوره‌های گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در مسکو برگزار شود و ما برای میزبانی این گفت‌وگوها آمادگی داریم.»

این مقام روسی بیان داشته است که آمادگی برای برگزاری نشست افغانستان در مسکو با همکاری شرکای بین المللی جریان دارد.

آقای کابلوف خاطرنشان ساخته است که این نشست با اشتراک روسیه، چین، آمریکا و پاکستان انجام می‌شود و به احتمال زیاد ایران نیز در آن حضور یابد.

وی ابراز امیدواری کرده است که این نشست به زودی در مسکو برگزار شود.

این در حال است که بیش از یک‌ونیم ماه می‌شود روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه از سوی گروه طالبان متوقف شده است.

هیئت مذاکره‌کننده دولت جانب طالبان را متهم ساخته است که بدون کدام دلیل موجه میز گفت‌وگوهای صلح را ترک کرده و به این روند حاضر نمی‌شوند.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان نیز سفر‌های دوره‌ی خود را به کشورهای منطقه آغاز کرده است.

آقای خلیل‌زاد در دو روز گذشته با شمار زیادی از رهبران سیاسی افغانستان در مورد روند صلح دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گفته یک نماینده کانگرس ایالات متحده آمریکا، زلمی خلیل‌زاد برای بازنگری در توافق‌نامه صلح واشنگتن با گروه طالبان به منطقه رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.