• انتشار: 28 سپتامبر 2016
  • ساعت: 23:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13727
پرینت

ضمیر کابلوف: افغانستان در حال حاضر نمی تواند صلح داشته باشد

فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است با وجود امضای یک توافقنامه صلح در افغانستان، اما همچنان امکان برقرای صلح در افغانستان در حال حاضر وجود ندارد.

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان امروز (چهارشنبه) پس از جلسه گروه ۶ به علاوه ۱ در نیویورک گفت افغانستان به احتمال زیاد نمی تواند هم اکنون صلح داشته باشد، زیرا شورشیان طالبان همچنان در تلاش برای پیشروی هستند.

آقای کابلوف تاکید کرد تمامی اعضای جلسه بر این باور بودند گرچه شورشیان طالبان نتوانسته اند در فصل های جنگ شان به نتیجه خود برسند، اما اوضاع افغانستان در حال بدتر شدن است.

وی افزود “همگان معتقدند در حال حاضر هیچ زمینه ای برای برقراری صلح در افغانستان وجود ندارد.”

آقای کابلوف در گفتگو با آر آی ای گفت که طالبان در حال تقویت موقعیت شان هستند، و ظاهرا، امکان گفتگو در آینده ای نزدیک دیده نمی شود.

اعضای جلسه گروه شش به علاوه ۱ در خصوص افغانستان شامل کشورهای روسیه، افغانستان، چین، هند، ایران، پاکستان و آمریکا می باشند.

لازم به ذکر است که گروه شش بعلاوه یک به پیشنهاد کابل در حاشیه گروه تماس بین المللی در برلین تشکیل شده و رهبری آن را افغانستان برعهده دارد.

این گروه با هدف مبارزه مشترک با تروریسم و برقراری امنیت در افغانستان و منطقه ایجاد شده است و جایگزینی برای گروه چهارجانبه صلح افغانستان نیست، زیرا این گروه تنها حمایت از گفت و گوهای صلح با طالبان را برعهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.