• انتشار: 31 آگوست 2017
  • ساعت: 10:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23919
پرینت

ضرب مدال دولتی “علامه فیض محمد کاتب هزاره” تصویب شد

شورای عالی حاکمیت قانون، طرح مدال دولتی “علامه فیض محمد کاتب هزاره” و طرح مدال دولتی “قانون اساسی” را مورد تصویب قرار داد.

در سمیناری که به مناسبت گرامیداشت از هشتاد و ششمین سال وفات علامه فیض محمد کاتب هزاره، با حضور هیأت رهبری حکومت وحدت ملی، شخصیت های علمی، فرهنگی و سیاسی برگزار شده بود، این طرح پیشنهاد شده بود.

شورای عالی حاکمیت قانون در جلسه روز چهارشنبه ۸ سنبله ضمن تصویب طرح مدال دولتی “علامه فیض محمد کاتب هزاره” و طرح مدال دولتی “قانون اساسی” فیصله کرد که وزارت عدلیه با ایزاد چند ماده در قانون نشان ها و مدال ها، طرح تعدیل جدید را جهت صدور فرمان تقنینی آماده ساخته و به زودترین فرصت به ریاست جمهوری برای توشیح ارائه کند.

علامه فیض محمد کاتب هزاره، یکی از برجسته ترین تاریخ نگاران کشور است که حدود صد سال پیش تاریخ درباری را به صورت دقیق مکتوب کرد.

نوگرایی، عدالت طلبی و آزادی خواهی شاخصه اصلی تفکر سیاسی کاتب است.

از علامه کاتب، کتاب های تحفته الحبیب جلد دوم در مورد وقایع سلطنت از سال ۱۲۵۸–۱۲۹۷ (خورشیدی)، سراج التواریخ، فیضی از فیوضات، تذکر الانقلاب، تاریخ امانیه و نژادنامه افغان (یا نسب‌نامه افغان‌ها) به جا مانده است.

گفتنی است که در سمینار گرامیداشت از هشتاد و ششمین سال وفات علامه فیض محمد کاتب هزاره، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گفته بود که تاریخ و فرهنگ هر کشور، نماد وحدت ملی مردمان آن کشور است و از این جهت علامه کاتب یکی از برازنده ترین چهره های است که در تدوین، حفظ و احیای وحدت ما، یعنی تاریخ افغانستان سهم اول را داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *