• انتشار: ۱۱ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۳۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 58839
پرینت

صندوق وجهی سازمان ملل: در ۲۰ سال گذشته ۱۰ میلیون کودک در افغانستان به آموزش سوق داده شده اند

صندوق وجهی سازمان ملل متحد در افغانستان همزمان با روز جهانی کودکان می‌گوید در جریان بیست سال گذشته دست‌کم ده میلیون کودک به آموزش سوق داده شده‌اند.

سوزان فرهمن، نمایندۀ صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان در افغانستان امروز (سه‌شنبه، یازدهم جوزا) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی کودکان می‌گوید وضعیت کودکان در این کشور در جریان بیست سال گذشته به گونۀ قابل ملاحظه‌یی بهبود یافته است.

خانم فرهمن با اشاره به افزایش میزان دسترسی کودکان به آموزش در افغانستان می‌افزاید که دست‌کم ده میلیون کودک در این کشور از سال ۲۰۰۰ میلادی به این‌سو به خدمات آموزشی دسترسی پیدا کرده‌اند.

نمایندۀ صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان تصریح می‌کند که تغذیۀ کودکان نیز در جریان این بیست سال با تغییراتی همراه بوده است. به گفتۀ او، تعداد کودکانی که اکنون از رشد خوبی در این کشور برخوردارند، نسبت به سال ۲۰۰۴ میلادی ۲۴ درصد افزایش یافته است.

این مسوول صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان، بهبود کامل وضعیت کودکان در افغانستان را نیازمند برنامه‌های درازمدت دولت افغانستان و جامعۀ جهانی می‌داند.

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، دست‌کم سه میلیون کودک در افغانستان به آموزش دسترسی ندارند و شمار کودکانی که با سوءتغذی مضمن روبه‌رو هستند نیز در سال‌های پسین رو به افزایش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.