اجتماعی

صندوق حمایت مالی از خبرنگاران در وضعیت خوبی نیست

سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز (یکشنبه) طی یک نشست خبری در کابل حمایت این وزارت را از صندوق حمایت مالی ژورنالیستان افغانستان اعلام کرد.

صندوقی به نام«صندوق حمایت مالی از ژورنالیستان» سه سال قبل ایجاد شده است و با وجود تلاش هایی که انجام داده، نتوانسته به نیاز های خبرنگاران و رسانه ها پاسخگو باشد شماری از نهاد های حامی و صنفی خبرنگاران از طرز ادارهٔ این صندوق نیز شکایت داشته اند.

در همین حال معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ ابراز امیدواری کرد که این صندوق بتواند در موارد اضطراری، خبرنگاران و اهل رسانه‌ها را یاری رساند.

آقای سانچارکی نقش خبرنگاران را برای رشد این صندوق، مهم خواند و سوی هم از تمام تاجران ملی خواست تا پشتیبانی مالی‌شان را از صندوق حمایت از خبرنگاران اعلام کنند.

اصف وردگ، رئیس صندوق حمایت مالی نیز گفت: صندوق حمایت از خبرنگاران در واقع نیمی از حقوق ژورنالیستان افغانستان را بیمه می کند و این صندوق مربوط به تمام ژورنالیستان افغانستان می باشد.

وردک علاوه کرد که این صندوق مستقل بوده و به هیچ یک از ارگان ها مربوط نمی شود و تا زمانی که خودم مسئول این صندوق هستم اجازه نمی دهم که یک افغانی از این صندوق به شکل غیرمجاز مصرف شود و یا کسی از این پول سود ببرد.

وی خاطرنشان کرد که هدف از ایجاد این صندوق حمایت مالی از ژورنالیستان درحالات اضطراری می باشد وهزینه صندوق از حق ال عضویت های خبرنگاران رسانه ها و اعانه های تجار ملی فراهم خواهد شد.

گفتنی است که صندوق حمایت مالی از خبرنگاران در ابتدا ۴۰۰ عضو داشت اما این تعداد به مرور زمان کم شده است و اکنون اعضای کمتری دارد.

به گفته مسئولان این صندوق، حدود یک میلیون افغانی در حساب این صندوق وجود دارد و تاکنون حدود ۱۶۰ هزار افغانی به خبرنگاران نیازمند کمک کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا