• انتشار: 21 جولای 2016
  • ساعت: 10:40
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 11114
پرینت

صندوق بین المللی پول ۴۵ میلیون دالر به افغانستان برای مدیریت مالی اش می پردازد

هیات اجرایی صندوق بین المللی پول در جلسه اخیر خود عصر دیروز چهارشنبه تصمیم گرفت تا ۴۴٫۹ میلیون دالر آمریکایی سهولت اعتباری طولانی مدتی به افغانستان بپردازد.

 

این سهولت اعتباری طولانی مدتی قرار است در راستای تسریع بخشیدن به آجندای اصلاحات افغانستان، اعتمادسازی و تسریع منابع کشورهای کمک کننده به مصرف برسد.

برنامه هایی که قرار است از طریق این سهولت اعتباری طولانی مدت اجرایی شود بر روی پالیسی حفظ ثبات برنامه های کلان اقتصادی کشور و اصلاحاتی که سبب پیشرفت سکتور خصوصی می شود متمرکز گردد.

پس از تایید هیات اجرایی صندوق بین المللی پول مبنی بر واگذاری این ۴۴٫۹ میلیون دالر به افغانستان، ۶٫۲ میلیون دالر آن بلافاصله به افغانستان قابل پرداخت است، و مابقی مبلغ در طول برنامه و بررسی های سالانه واریز می گردد.

میتسوشیرو فوروساوا معاون مدیریت اجرایی صندوق بین المللی پول پس از این تصمیم گفت “افغانستان هم اکنون شرایط بسیار دشوار انتقال اقتصادی، امنیتی و سیاسی را پشت سر می گذارد. این پول قرار است دستاوردهای اخیر افغانستان را در برنامه های کلان اقتصاد کشوری یکپارچه سازد و در راستای تحکیم سازی زیرساخت ها و تسریع پروسه حمایت کشورهای کمک کننده به مصرف برسد. این پول همچنین بر بنیان سازی، اصلاحات مالی و مالیاتی و معیارهای مبارزه با فساد تمرکز دارد.”

“در بخش مالیاتی، این برنامه قصد دارد تا عواید مالیاتی را از طریق مدیریت مالیاتی، سیاست های اصلاحی، تقویت قاعده سازی، تطبیق و گزارش دهی بودجه افزایش دهد تا اتکا به کمک های خارجی کم کم کاهش یابد.”

“در بخش مالی نیز این برنامه در نظر دارد تا ثبات اقتصادی کشور را افزایش دهد و همچنین قوانین و سیستم نظارتی بانک مرکزی را تقویت کند تا به مشکلات باقی مانده بانک مرکزی از جمله بحران ۲۰۱۰ کابل بانک رسیدگی شود.”

آجندای اصلاحات دولت افغانستان معیارهای شدیدی برای مبارزه با فساد و اصلاحات دارد که برای حفظ ثبات اقتصادی و فساد بسیار موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.